Francja: Sąd apelacyjny skazał Abdelkadera Meraha na 30 lat więzienia

Proces jego brata, Abdelkadera Meraha, był z wielką uwaga śledzony przez francuskie media (fot. REUTERS/Philippe Wojazer)

Specjalny sąd apelacyjny ds. terroryzmu i handlu narkotykami uznał winnym Abdelkadera Meraha współuczestnictwa zamachu w Tuluzie w 2012 r. Sąd zwiększył mu karę z 20 do 30 lat więzienia. Abdelkader Merah to brat Mohameda Meraha, autora zamachu.

Napastnicy porwali autobus i zabili 14 pasażerów

Uzbrojeni napastnicy porwali autobus w prowincji Beludżystan na południowym zachodzie Pakistanu, a następnie zabili 14 pasażerów. Na razie nie jest...

zobacz więcej

36-letni Abdelkader Merah to starszy brat radykalnego islamisty, zabójcy siedmiu osób - trzech żołnierzy, trojga dzieci i nauczyciela szkoły żydowskiej - w Tuluzie w marcu w 2012 r. Sąd pierwszej instancji skazał go w 2017 r. na 20 lat więzienia, uznając winnym powiązań z terroryzmem, lecz uwalniając od zarzutu współudziału w zamachach przeprowadzonych przez brata, za co groziła mu kara dożywotniego więzienia.

Specjalny sąd apelacyjny - działający w ramach trybunału odwoławczego w Paryżu - był przed 1986 r. sądem ds. bezpieczeństwa państwowego. Przymiotnik „specjalny” w jego nazwie odnosi się do wyjątkowego w warunkach francuskich składu - o winie bądź niewinności oskarżonego decyduje ława przysięgłych, która prowadzi specjalne postępowanie wyjaśniające.

W ciągu trwającej ponad 12 godz. rozprawy przed specjalnym sądem apelacyjnym sąd ustalił, że wbrew „wirtuozowskiej strategii stwarzania pozorów, w jakiej wyspecjalizował się Abdelkader Merah”, był on winnym współuczestnictwa w przeprowadzeniu zamachu. Podważył tym samym wyrok sądu pierwszej instancji, który takiego współdziałania się nie dopatrzył.

Sąd uznał, że mężczyzna jest winny kradzieży skutera użytego przez jego brata do przeprowadzenia zamachu, a także postawił mu zarzut współuczestnictwa w zbrodni, przychylając się tym samym do wniosku prokuratury, która domagała się dożywocia. W ocenie jej przedstawicieli Abdelkadera Meraha łączyły z młodszym bratem „wspólne ideały, cele i metoda działania”.

Jednocześnie specjalny sąd apelcyjny zmniejszył karę 14 lat więzienia do 10 lat 36-letniemu Fettahowi Malkiemu, przyjacielowi Mohameda Meraha. Sąd podtrzymał zarzut dostarczenia broni, amunicji i kamizelki kuloodpornej Mohamedowi Merahowi, zmienił jednak kwalifikację czynu, uznając, że postępowanie Malkiego nie było związane z działalnością terrorystyczną.

Sala przyjęła odczytanie wyroku w całkowitym milczeniu. „Dał się tylko słyszeć szloch bliskich ofiar zamachu, które od lat szukały sprawiedliwości” – pisze agencja AFP. „Samemu oskarżonemu nawet nie drgnęła powieka” – dodaje agencja.

źródło:

Zobacz więcej