RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Bruksela tropi szarą strefę w Polsce

W Polsce w szarej strefie demontuje się rocznie około 500 tys. pojazdów zarejestrowanych w kraju (fot. Frank/unsplash.com)

Komisja Europejska uważa, że w Polsce nielegalnie złomuje się nawet milion pojazdów rocznie. Krajowi eksperci natomiast szacują ich liczbę na 600 tys. – czytamy w „Pulsie Biznesu”.

Od nowego roku droższe papierosy i alkohol. Rząd zwiększy akcyzę

Od przyszłego roku wzrosną ceny za napoje alkoholowe i wyroby tytoniowe. Ministerstwo Finansów zapowiada, że o 3 proc. podwyższy akcyzę. Wyższe...

zobacz więcej

Służby KE przedstawiły raport roboczy na temat ochrony środowiska, z którego – pisze „PB” - wynika, że Polska jest „złomowiskiem Europy”.

„Eksperci KE twierdzą, że na polski rynek trafia wiele pojazdów, które są demontowane niezgodnie z prawem. Sprawne części z rozbieranych aut są sprzedawane i wykorzystywane na rynku wtórnym, a niepotrzebne elementy i urządzenia są porzucane w lasach lub spalane, co zagraża środowisku” – podaje dziennik.

W sprawozdaniu KE, cytowanym w gazecie, stwierdzono m.in., że „około jednej trzeciej nielegalnie demontowanych pojazdów w UE znika w Polsce”, co przekłada się na milion pojazdów rocznie. Według Komisji oznacza to, że „85 proc. wszystkich złomowanych pojazdów może być nielegalnie złomowanych w Polsce”.

„Zatrważających danych Brukseli nie potwierdzają krajowe statystyki, a eksperci i przedsiębiorcy zarzucają unijnym analitykom, że z ich raportu nie wynika, na jakich zasadach dokonali wyliczeń. Podkreślają też, że choć raport datowany jest na 2019 r., to wiele analiz zostało przygotowanych na podstawie statystyk historycznych” – czytamy w „PB”.

źródło:

Zobacz więcej