Dziś Wielki Piątek – drugi dzień Triduum Paschalnego

Wielki Piątek przeżywany jest jako dzień żałoby (fot. REUTERS/Kacper Pempel)

Dziś Wielki Piątek. Dla chrześcijan to czas kontemplowania męki i śmierci Chrystusa. W kościołach nie sprawuje się mszy. Wieczorem wierni uczestniczą w uroczystej liturgii Męki Pańskiej, na jej zakończenie udzielana jest komunia św. Organizowane są także publiczne nabożeństwa drogi krzyżowej.

Papież: Kapłani muszą brudzić sobie ręce, dotykając ran i grzechów ludzi

Papież Franciszek podczas Mszy Krzyżma w Wielki Czwartek w Watykanie apelował do kapłanów, by „brudzili sobie ręce, dotykając ran, grzechów,...

zobacz więcej

Historyk ksiądz doktor Robert Ogrodnik przypomina, że centralnym nabożeństwem sprawowanej w Wielki Piątek liturgii Męki Pańskiej jest adoracja krzyża.

„Wszyscy mogą podejść do ołtarza bez względu na to, czy są wierzący, czy są poszukujący (...) czy przystępują do komunii św. lub z różnych powodów do niej nie przystępują. Głównym akcentem Wielkiego Piątku jest oddanie czci krzyżowi Jezusa Chrystusa, symbolizujące bramę zmartwychwstania – zaznacza ks. Robert Ogrodnik.

Biblista i wykładowca UKSW ksiądz profesor Waldemar Chrostowski mówi, że Wielki Piątek przypomina o wydarzeniach męki i śmierci Chrystusa, która ponad 2 tys. lat temu miała miejsce w Jerozolimie. Podkreśla, że wielu wiernych w tym czasie pielgrzymuje do Ziemi Świętej, aby uczestniczyć w Triduum Paschalnym.

– Wielu pielgrzymuje również duchowo, np. podczas nabożeństw Drogi Krzyżowej. Pielgrzymujemy dlatego, ponieważ wiemy, że jest kraj i miejsce, w którym wydarzenia te się rozegrały – wskazuje ks. prof. Chrostowski.

Ostatnią częścią wielkopiątkowej liturgii jest procesja do Grobu Pańskiego, przy którym w wielu kościołach trwa nocna adoracja Najświętszego Sakramentu.

Wielki Piątek przeżywany jest jako dzień żałoby. Katolików obowiązuje post ścisły, zarówno jakościowy, jak i ilościowy. Tego dnia należy powstrzymać się od pokarmów mięsnych.

Spożywanie trzech posiłków, w tym jednego do syta, obowiązuje osoby od 18. do 60. roku życia.

źródło:
Zobacz więcej