RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Katedra tymczasowa. Nowy pomysł na odbudowę Notre Dame

Drewniana katedra służyłaby w czasie odbudowy oryginalnej świątyni (fot. CHRISTOPHE PETIT TESSON / POOL)

Po pożarze gotyckiej katedry Notre Dame w Paryżu, który wymusza jej zamknięcie na wiele lat, zrodziła się idea postawienia na placu przed świątynią tymczasowej drewnianej katedry. Służyłaby ona w czasie odbudowy oryginalnej świątyni.

Rzecznik paryskiej straży: Murom Notre Dame grozi zawalenie

– Mury Notre Dame stoją, ale części ścian grozi zawalenie – poinformował rzecznik paryskiej straży pożarnej Gabriel Plus. Chodzi o górne części...

zobacz więcej

O pomyśle tym rozmawiali już rektor katedry prał. Patrick Chauvet i francuski minister kultury Frank Riester. – Nie możemy po prostu powiedzieć, że katedra będzie zamknięta przez pięć lat. Pomyślałem więc: czy nie można by zbudować tymczasowej katedry na placu przed nią? – powiedział dziennikarzom duchowny. Dodał, że projekt ten poparła już mer Paryża. Anne Hidalgo zapewniła, że udostępni w tym celu część placu.

Według prał. Chauveta, drewniana budowla będzie służyła zarówno wiernym, na których będą czekali księża, jak i turystom odwiedzającym Notre Dame.

Zdaniem duchownego tymczasowa katedra powstanie szybko, a jej budowa rozpocznie się, gdy tylko zostanie udostępniony plac.

Nie byłby to pierwszy tego typu przypadek. Gdy w 2011 r. w wyniku trzęsienia ziemi zniszczona została anglikańska katedra w Christchurch w Nowej Zelandii, wzniesiono tam tymczasową budowlę.źródło:
Zobacz więcej