Prezydent Białorusi został zaproszony do Brukseli

Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka (fot. Sasha Mordovets/Getty Images)

Prezydent Alaksandr Łukaszenka otrzymał zaproszenie do Brukseli na spotkanie 13 maja z okazji 10-lecia Partnerstwa Wschodniego – potwierdził w czwartek minister spraw zagranicznych Białorusi. Dodał, że strona białoruska analizuje propozycję UE.

Via Carpatia trafiła na listę priorytetowych inwestycji UE

Parlament Europejski poparł nowelizację rozporządzenia ws. funduszu Łącząc Europę, która zakłada wpisanie trasy Via Carpatia na unijną listę...

zobacz więcej

– Rzeczywiście, do prezydenta zostało skierowane zaproszenie na spotkanie z okazji 10-lecia Partnerstwa Wschodniego – powiedział dziennikarzom Uładzimir Makiej, potwierdzając nieoficjalne doniesienia mediów sprzed kilku dni.

– Zapoznajemy się z formatem planowanych wydarzeń, co jest tam planowane pod względem treści – mówił Makiej. Potem MSZ skieruje do głowy państwa stosowne rekomendacje.

Dodał, że ważne jest, by „wizyty przynosiły konkretne rezultaty”.

Zaproszenia na spotkanie z szefem Rady Europejskiej Donaldem Tuskiem otrzymali liderzy sześciu państw należących do programu Partnerstwa Wschodniego.

Media niezależne sugerowały, że białoruski prezydent może nie skorzystać z zaproszenia osobiście i wysłać do Belgii szefa białoruskiej dyplomacji Uładzimira Makieja – podobnie jak w 2017 r., gdy pierwszy raz został zaproszony na podobne spotkanie.

Program Partnerstwa Wschodniego UE powstał w 2009 r. z inicjatywy Polski i Szwecji. Obejmuje sześć krajów: Armenię, Azerbejdżan, Białoruś, Gruzję, Mołdawię i Ukrainę.

źródło:

Zobacz więcej