RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Do teatru za grosze. Bilety kosztują tylko 3,5 zł

W Polsce działa obecnie ponad 100 teatrów publicznych. W tegoroczną akcję włączyły się prawie wszystkie placówki z kilkudziesięciu polskich miast (fot. Shutterstock/Jonas Petrovas)
W Polsce działa obecnie ponad 100 teatrów publicznych. W tegoroczną akcję włączyły się prawie wszystkie placówki z kilkudziesięciu polskich miast (fot. Shutterstock/Jonas Petrovas)

Około 100 teatrów z kilkudziesięciu polskich miast weźmie udział w tegorocznej 5. edycji akcji „Bilet do teatru za grosze”, w ramach której wstęp na wybrane spektakle będzie kosztować 350 groszy. Akcja rozpocznie się 18 maja, w Dniu Teatru Publicznego, i potrwa do 24 maja.

Aktor, kaskader i akrobata powietrzny. Michał Derlicki - człowiek orkiestra. #PolskaToWiecej

Michał Derlicki to człowiek, który nie boi się wyzwań. Swoich sił próbował już, z dużym powodzeniem, w sztukach walki, aktorstwie, kaskaderstwie i...

zobacz więcej

Jak poinformował Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego na swojej stronie internetowej, organizowana po raz piąty akcja ma „przypominać, że w teatrze grosze grają rolę”. Z badań prowadzonych przez ekonomistów Szkoły Głównej Handlowej wynika bowiem, że każde 100 groszy przeznaczone na działalność teatru przynosi nieco ponad 350 groszy zysku dla regionu, w którym teatr ten pracuje. „Chcemy pokazywać czarno na białym, że teatr nie jest obciążeniem, że teatr może się opłacać” – podkreślono w komunikacie.

Jak poinformowano, istotnym aspektem tegorocznej akcji będzie próba pogłębienia wiedzy o tym, jakie czynniki wpływają na sukces teatru.

Pilotażowe badanie mające przynieść odpowiedź na pytanie „jakie czynniki są ważne dla odniesienia przez teatr sukcesu?” zostanie przeprowadzone 18 maja i będzie miało formę zindywidualizowanej ankiety, dostępnej na stronie www.ocenteatr.pl oraz na stronach teatrów biorących udział w akcji.

„Nieprzerwanie wykorzystujemy Dzień Teatru Publicznego i akcję »Bilet do teatru za grosze« do pokazywania teatrów działających w określonych warunkach, miejscach i społecznościach jako elementów wielkiej, wyjątkowej w skali świata sieci” – czytamy dalej w komunikacie.

W Polsce działa obecnie ponad 100 teatrów publicznych. W tegoroczną akcję włączyły się prawie wszystkie placówki z kilkudziesięciu polskich miast.

Dobre sztuki w całej Polsce

Publiczność będzie mogła zobaczyć m.in. „Braci Karamazow” w Teatrze Polskim we Wrocławiu, „Bulwar zachodzącego słońca” w Teatrze Rozrywki w Chorzowie, „Czarownice z Salem” w Teatrze im. Stefana Jaracza w Łodzi, „Dobrze, że jesteś” w Teatrze Lalki i Aktora w Wałbrzychu, „Oberżę pod złotym rogiem” w Teatrze Żydowskim w Warszawie, „Fru Fru” w Olsztyńskim Teatrze Lalek, „Kordiana” w Teatrze Narodowym w Warszawie oraz „Mistrza i Małgorzatę” w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie.

„Bilet do teatru za grosze” jest ogólnopolską akcją, organizowaną od 2015 r. przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Pełna lista spektakli granych w ramach akcji jest dostępna pod adresem: www.dzienteatrupublicznego.pl.

źródło:

Zobacz więcej