Podejrzenie o szpiegostwo. Chińczyk i Polak pozostaną w areszcie

Chińczyk Weijing W. zatrzymany w styczniu przez ABW pod zarzutem szpiegostwa pozostanie w areszcie do lipca (fot. arch. Leszek Szymański)

Chińczyk Weijing W. zatrzymany w styczniu przez ABW pod zarzutem szpiegostwa pozostanie w areszcie do lipca. Taką samą decyzję Sąd Okręgowy w Warszawie podjął wobec zatrzymanego w tej samej sprawie Polaka Piotra D.

„Sprawa jest skomplikowana”. Brytyjski wywiad o Huawei

Szef brytyjskiego wywiadu zagranicznego (MI6) Alex Younger ocenił w piątek, że kwestia wykorzystania technologii chińskiej firmy Huawei w ramach...

zobacz więcej

Sekcja prasowa sądu podała w czwartek, że łączny sześciomiesięczny okres aresztu skończy się 7 lipca po godz. 6.00. Przed tą datą prokuratura będzie musiała wnieść o przedłużenie aresztu, jeśli pozostawanie w odosobnieniu zatrzymanych - Chińczyka i Polaka, Piotra D. – uzna za nadal konieczne.

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego na początku stycznia zatrzymała pod zarzutem szpiegostwa Weijinga W. (jednego z dyrektorów polskiego oddziału chińskiego koncernu telekomunikacyjnego Huawei) oraz Piotra D. – w przeszłości funkcjonariusza polskich służb specjalnych, który pełnił ważne funkcje w innych instytucjach publicznych związane z informatyzacją.

– Z materiałów zgromadzonych przez ABW wynika, że obaj prowadzili działalność szpiegowską przeciwko Polsce – mówił wówczas rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. Zostali zatrzymani w związku z informacją i dowodami zgromadzonymi przez ABW, które pozwoliły na postawienie zarzutów udziału w działalności obcego wywiadu przeciwko Polsce. Za takie przestępstwo grozi kara od roku do 10 lat więzienia.

Po zatrzymaniu W. firma Huawei podała, że zwolniła go z pracy. W oświadczeniu przekazanym mediom w styczniu Chińczyk przekonywał, że jest niewinny. Zapewnił, że nigdy świadomie nie miał kontaktu ani nie współpracował z jakimkolwiek wywiadem, „w szczególności z wywiadem chińskim”.

źródło:

Zobacz więcej