Nitras w 100 sekund obraził Węgry, Polskę, Izrael i USA

Zdaniem Nitrasa Węgrzy marzą o rewizji granic „tak jak Rosjanie” (fot. PAP/Marcin Bielecki/Sean Gallup/Getty Images)

– Orban namawiał nas do tego, żebyśmy w kryzysie ukraińskim wzięli te ziemie. Weźcie wy Lwów, my weźmiemy swoje Zakarpacie, bo to są nasze ziemie. (…) On to mówił publicznie, to jest człowiek, który marzy o rewizji granic – mówił w programie Onet Rano Sławomir Nitras, poseł PO i wiceszef gabinetu spraw zagranicznych w gabinecie cieni PO. Mimo że zdaniem Nitrasa węgierski premier do rewizji granic namawiał publicznie, to taka sytuacja nie miała miejsca.

„Sławek Nitras mnie zaprosił: »Ty coś wiesz o Europie«. Tak konstruujemy listy od 10 lat”

– Dziesięć lat temu Sławek Nitras mnie zaprosił mówiąc: „Ty coś wiesz o Europie”. Tak konstruujemy listy – ujawnił Rafał Trzaskowski podczas...

zobacz więcej

– Jeżeli coś łączy Putina i Orbana, to to, że oni marzą o rewizji granic w Europie, to są fakty. Nie da się tego zrobić pokojowo – mówił Nitras. Wypowiedź ta kontrastuje z faktem, że żadne poważne media nie podają informacji o wypowiedziach Orbana formułowanych w takim tonie.

Same Węgry polityk opozycji nazwał krajem „kompleksu Trianon”, „rozebranym po wojnie w połowie”. Odniósł się w ten sposób do traktatu z Trianon z 1920 r., w którym Węgry okrojono o 72 proc. terytorium. Zdaniem Nitrasa Węgrzy marzą o rewizji granic „tak jak Rosjanie”.

W niewybrednych słowach Nitras opisał także węgierskiego premiera Viktora Orbana.

– To jest polityk bardzo niebezpieczny i bardzo inteligentny – powiedział.

Jak dodał, w Polsce PiS „zmienia konstytucję zwykłymi ustawami, nie mając większości konstytucyjnej”. Sytuacja ta ma różnić Polskę od Węgier, gdzie Fidesz taką większość posiada.

– To jest problem. Jeżeli popatrzy pan na Izrael, Węgry, Stany Zjednoczone, Polskę, to pewne tendencje autorytarne zyskują tam popularność. My musimy sobie z tym metodami demokratycznymi poradzić, a to nigdy nie jest proste – stwierdził.

źródło:
Zobacz więcej