Wniósł benzynę do katedry i rozlał. Pracownik uniwersytetu oskarżony

Policja w Nowym Jorku zatrzymała 37-letniego mężczyznę, który wszedł z benzyną do katedry świętego Patryka (fot. Shutterstock/Alessandro Colle)

Aresztowany w środę mężczyzna, który wszedł do nowojorskiej katedry św. Patryka z dwoma kanistrami benzyny i zapalniczkami, został w czwartek oskarżony m.in. o próbę podpalenia i stworzenie zagrożenia życia.

Pożar katedry Notre Dame: są pierwsze, wstępne ustalenia

Francuska policja i prokuratura informują o postępach śledztwa w sprawie przyczyn pożaru Katedry Notre Dame. Wstępne ustalenia nie potwierdzają...

zobacz więcej

Oskarżony to 37-letni Marc Lamparello, mieszkaniec stanu New Jersey i pracownik wydziału filozofii nowojorskiego City University. Gdy wszedł do katedry, zatrzymał go strażnik. Lamparello odwrócił się, by wyjść, jednak wtedy rozlała się benzyna. Strażnik wówczas zaalarmował znajdujących się w pobliżu policjantów.

Zastępca szefa wydziału ds. wywiadu i antyterroryzmu policji nowojorskiej John Miller oświadczył, że obecnie jest zbyt wcześnie, by stwierdzić, że sprawa miała jakieś związki z terroryzmem. Poinformował jednak, że „nie wydaje się, by (oskarżony) był związany z jakąkolwiek grupą terrorystyczną”.

Lamparello powiedział policji, że chciał przejść przez katedrę na skróty, kierując się do swojego samochodu, w którym zabrakło benzyny. Jednak policja po sprawdzeniu pojazdu poinformowała, że w baku pojazdu było paliwo.

Miller ponadto poinformował, że monitoring miejski zarejestrował, iż Lamparello krążył swoim minivanem wokół katedry na ponad godzinę przed zatrzymaniem. Później zaparkował samochód w pobliżu świątyni, przeszedł się po okolicy, wrócił do samochodu i wyciągnął z niego kanistry z benzyną.

Wiadomo również, że miał zarezerwowany na czwartek bilet lotniczy do Rzymu. Policja nie informuje, jakie mogłyby być motywy działania mężczyzny.

Katedra św. Patryka to neogotycka świątynia znajdująca się na Manhattanie, w pobliżu słynnego Rockefeller Center; została udostępniona wiernym w 1879 roku i uznawana jest za jeden z najważniejszych symboli Kościoła katolickiego w Stanach Zjednoczonych.

(fot. TT/hosein)

źródło:
Zobacz więcej