Mocz źródłem wiedzy o prehistorycznych ludziach

Przejście z łowiecko-zbierackiego trybu życia na rolniczy było jednym z najważniejszych etapów rozwoju cywilizacji (fot. Shutterstock/MilenG)

Przejście na rolniczy tryb życia w czasach neolitu, związany z udomowieniem zwierząt, odczytać można, analizując ludzki i zwierzęcy mocz – informują naukowcy na łamach pisma „Science Advances”.

Prehistoryczny smok wawelski z łatwością kruszył kości

Archozaur sprzed 210 mln lat z terenów Polski, nazwany przez naukowców smokiem wawelskim, bez trudu kruszył zębami kości swoich ofiar. Świadczy o...

zobacz więcej

Przejście z łowiecko-zbierackiego trybu życia na rolniczy było jednym z najważniejszych etapów rozwoju cywilizacji, nazwanym rewolucją neolityczną. Przyjmuje się, że nastąpiło to ok. 10 tys. lat p.n.e., przyczyniając się do powstania i rozwoju ośrodków miejskich oraz wielu innych innowacji cywilizacyjnych.

Niezwykle trudno jest w szczegółach prześledzić ów skomplikowany proces. Najnowsze badania, które międzynarodowy zespół archeologów prowadził na terenie Turcji pozwalają jednak na wskazanie jego początków, poza obszarem tzw. Żyznego Półksiężyca (Egipt, Palestyna, Syria, Mezopotamia), w którym wyrosły wielkie cywilizacje starożytnego Bliskiego Wschodu.

Naukowcy uciekli się do pomysłowego sposobu. Postanowili bowiem przeanalizować skład soli, pochodzącej z moczu, zarówno ludzi, jak i zwierząt, którą znajduje się na stanowiskach archeologicznych. Wcześniej wielokrotnie przedmiotem badań był kał, który stanowi źródło wiedzy o diecie. Tym razem, po raz pierwszy, badano mocz.

Badanie soli pomogło w oszacowaniu gęstości zasiedlenia, zarówno przez ludzi, jak i zwierzęta. Okazało się, że zasiedlenie stanowiska Asikli Hoyuk znacznie wzrosło ok. 10 tys. lat temu. Z badań wynika, że udomowienie mogło następować szybciej, niż dotąd sądzono. Ponadto wydaje się, że rewolucja neolityczna mogła mieć wiele ognisk, a nie tylko rejon Żyznego Półksiężyca.

Zdaniem archeologów, w środkowej Turcji udomowienie owiec i kóz pojawiło się ok. 8450 r. p.n.e. W ciągu następnego tysiąclecia lokalne społeczności stały się w decydującym stopniu zależne od hodowli.

źródło:

Zobacz więcej