Umowa na ostatni brakujący odcinek A1 podpisana. Arteria połączy Trójmiasto z czeską granicą

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała umowę na budowę ostatniego brakującego odcinka autostrady A1 między Piotrkowem Trybunalskim a Kamieńskiem w Łódzkiem. To odcinek długości 24,2 km.

UE sfinansuje projekty w Polsce, m.in. ekspresówki do Warszawy

Komisja Europejska poinformowała o podjęciu decyzji ws. finansowania budowy kilku dróg w Polsce. Pieniądze pójdą m.in. na S7 z Warszawy do Grójca....

zobacz więcej

Zawarty ze zwycięzcą przetargu, firmą Mirbud SA, kontrakt dotyczy odcinka B nierealizowanej dotąd części autostrady A1 między Tuszynem a Częstochową. Obejmuje on budowę 24,2 km trasy między Piotrkowem Trybunalskim a Kamieńskiem. To ostatni z czterech inwestycyjnych odcinków w Łódzkiem, który dotąd nie był skierowany do realizacji.

– To ostatni etap; zapinamy realizację inwestycji na autostradzie A1 na terenie całego kraju – powiedział podczas uroczystości w Woli Krzysztoporskiej pod Piotrkowem szef resortu infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Minister dodał, że A1 jest najważniejszą autostradą w Polsce, ponieważ pozwoli ona dojechać w ciągu pięciu godzin z Trójmiasta do południowej granicy kraju z Czechami.

– To wielkie ułatwienie, które w sposób zdecydowany podniesie konkurencyjność portów Trójmiasta poprzez zwiększenie dostępności do nich. Ale to przede wszystkim bezpieczne polskie drogi. Drogi komfortowe nie tylko dla samochodów ciężarowych, ale również dla samochodów osobowych. To zmniejszenie liczby wypadków w Polsce, które są dla nas zmorą – zaznaczył Adamczyk.

Wartość zawartego w czwartek kontraktu to 857 mln zł brutto. W jego ramach wykonawca ma opracować projekt, a następnie wybudować nową trasę w śladzie obecnej dwujezdniowej drogi krajowej nr 1 między Piotrkowem Trybunalskim a Kamieńskiem (24,2 km).

UE sfinansuje projekty w Polsce, m.in. ekspresówki do Warszawy

Komisja Europejska poinformowała o podjęciu decyzji ws. finansowania budowy kilku dróg w Polsce. Pieniądze pójdą m.in. na S7 z Warszawy do Grójca....

zobacz więcej

To najdłuższy fragment ze wszystkich czterech powstających na terenie woj. łódzkiego (ich łączna długość to 64 km). Po przebudowie droga będzie miała trzy pasy ruchu w miejsce obecnych dwóch, a nawierzchnia będzie betonowa, a nie bitumiczna, jak dotychczas, co zdecydowanie wydłuży jej żywotność.

Wykonawca na realizację przedsięwzięcia ma 32 miesiące, w tym 10 miesięcy na projekt, resztę na roboty budowlane. W przypadku prac budowlanych wyłączone są okresy zimowe od 15 grudnia do 15 marca.

Wszystkie pozostałe brakujące odcinki w woj. łódzkim oraz śląskim są już w fazie budowy.

źródło:
Zobacz więcej