SERWIS

Tokio 2020: wyniki, starty i medale

Jako pierwsi w 1943 roku stoczyli zwycięski bój w Italii. Tablica ku czci polskich żołnierzy

W ceremonii uczestniczyli przedstawiciele polskiej dyplomacji (fot. arch.PAP/Jakub Kamiński, zdjęcie ilustracyjne)
W ceremonii uczestniczyli przedstawiciele polskiej dyplomacji (fot. arch.PAP/Jakub Kamiński, zdjęcie ilustracyjne)

We włoskim regionie Molise odsłonięta została tablica pamiątkowa ku czci polskich żołnierzy, którzy jako pierwsi w grudniu 1943 roku stoczyli zwycięski bój na ziemi włoskiej. W ceremonii uczestniczyli przedstawiciele polskiej dyplomacji z Rzymu.

Fałszerski oręż. Polacy zapomnianymi bohaterami II wojny światowej

Będziemy walczyć na plażach, na polach, na ulicach, będziemy walczyć na wzgórzach; nigdy się nie poddamy! – grzmiał podczas przemówienia w Izbie...

zobacz więcej

Uroczystość odbyła się w małej miejscowości Pescopennataro, ok. 100 km na północ od Neapolu, przed gmachem urzędu gminy.

Podkreśla się, że to w tym miasteczku polscy żołnierze stoczyli bitwę z Niemcami na pięć miesięcy przed batalią 2 Korpusu Polskiego na Monte Cassino.

1. Samodzielna Kompania (Commando) dowodzona przez kapitana Władysława Smrokowskiego jako pierwsza z jednostek polskich wylądowała we Włoszech. Przybyła 1 grudnia 1943 roku do portu Tarent na południu na pokładzie statku Ville d'Oran.

Ten polski oddział komandosów przez prawie rok był formowany i szkolony w Szkocji, Walii i Anglii.

Szlak bojowy tego elitarnego w historii Wojska Polskiego oddziału wiódł przez walki nad rzekami Sangro i Garigliano, Monte Cassino i Ankonę. Po reorganizacji formacja jako 2. Batalion Komandosów Zmotoryzowanych uczestniczyła w bitwie o Bolonię.

Gdyby nie wojna, Polska byłaby co najmniej tak bogata jak Hiszpania

Gdyby nie druga wojna światowa, Polska byłaby co najmniej tak samo bogata, jak Hiszpania, a pierwsza połowa lat 40. byłaby okresem boomu...

zobacz więcej

Na odsłoniętej tablicy znajduje się napis po polsku i włosku: „Pamięci polskich żołnierzy 1. Samodzielnej Kompanii Commando, którzy w grudniu 1943 roku stoczyli w Pescopennataro zwycięski bój za wolność naszą i waszą”.

Autorem tekstu jest mieszkający koło Rzymu Krzysztof Piotrowski, który od lat bada historię walk polskich żołnierzy we Włoszech w czasie II wojny światowej.

Na uroczystość przybyli też reprezentanci miejscowych władz z regionu Molise. Obecny był pododdział Wojska Polskiego, przybyli też przedstawiciele Grupy Rekonstrukcji Historycznej 1. Samodzielnej Kompanii Commando i Polonii.

źródło:

Zobacz więcej