RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

„DGP”: Twardy brexit zmniejszy emerytury Polaków pracujących na Wyspach

Gazeta zwraca uwagę, że po ewentualnym twardym brexicie konieczne będzie zawarcie regulującej te kwestie umowy dwustronnej z Wlk. Brytanią (fot. PAP/EPA/CLEMENS BILAN)

Po bezumownym wyjściu z UE Wielka Brytania będzie traktowana jak kraj obcy. Oznacza to, że czas pracy w Zjednoczonym Królestwie nie będzie się wtedy wliczał do stażu emerytalnego w Polsce. Milion zatrudnionych tam naszych rodaków odczuje to na starość, bo otrzyma niższe świadczenia – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.

Merkel: Opóźnienie brexitu powinno być jak najmniejsze

Opóźnienie brexitu powinno być jak najmniejsze, ale na tyle długie, żeby UE nie musiała co dwa tygodnie zajmować się tą kwestią – oświadczyła w...

zobacz więcej

– Skutki bezumownego brexitu ma złagodzić ustawa o uregulowaniu niektórych spraw w związku z wystąpieniem Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej z Unii Europejskiej i Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej bez zawarcia umowy, o której mowa w art. 50 ust. 2 Traktatu o Unii Europejskiej (Dz.U.poz.622). Wejdzie ona w życie z dniem wyjścia Zjednoczonego Królestwa z Unii – informuje „DGP”.

Zgodnie z art. 25 ustawy osoby ubiegające się w Polsce o świadczenia emerytalne czy renty z ZUS i KRUS lub emerytury pomostowe oraz kapitałowe będą miały wliczony czas pracy na wyspach tylko do dnia jej wejścia w życie – czytamy.

Na dodatek w świetle ustawy „jeżeli okres ubezpieczenia jest krótszy niż 12 miesięcy i na podstawie tego okresu nie przysługują świadczenia, polski organ rentowy nie przyznaje tych świadczeń”.

UE zgodzi się na przedłużenie brexitu, ale stawia warunki

UE zgodzi się na przedłużenie brexitu, ale będzie żądała określenia, czemu ta zgoda ma służyć - to konkluzja z wtorkowego spotkania unijnych...

zobacz więcej

To zła wiadomość dla osób mieszkających w Wielkiej Brytanii, które planują ubiegać się o emerytury w Polsce, ponieważ na ich wysokość wpływa każdy miesiąc opłacania składek - podaje dziennik.

Na razie stosunki polsko-brytyjskie w tym zakresie regulują przepisy rozporządzeń Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 883/2004 i 987/2009, które zakładają, że okresy ubezpieczenia w co najmniej dwóch państwach członkowskich można sumować. Zatem starając się o świadczenie emerytalne należy wystąpić do brytyjskiej instytucji ubezpieczeniowej z prośbą o przekazanie potwierdzenia tamtejszych okresów ubezpieczenia.

„Uzyskanie takiego potwierdzenia jest w wielu przypadkach niezbędne do ustalenia prawa do polskiego świadczenia oraz określenia jego prawidłowej wysokości” – czytamy w gazecie.

Gazeta zwraca uwagę, że po ewentualnym twardym brexicie konieczne będzie zawarcie regulującej te kwestie umowy dwustronnej z Wlk. Brytanią.

źródło:

Zobacz więcej