Zarzuty dla zatrzymanych w sprawie tzw. mafii lekowej

Postawiono zarzuty m.in. „naruszenia zakazu zbycia produktów leczniczych z apteki ogólnodostępnej lub punktu aptecznego do hurtowni farmaceutycznej kwalifikowane” (fot. Shutterstock/nito)

Zatrzymanym w śledztwie dotyczącym tzw. mafii lekowej postawiono zarzuty m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz naruszenia zakazu zbycia produktów leczniczych z apteki ogólnodostępnej lub punktu aptecznego do hurtowni farmaceutycznej – poinformowała Prokuratura Krajowa.

1,5 tys. faktur na ponad 41 mln zł. CBA zatrzymało dwie osoby

Funkcjonariusze poznańskiej delegatury CBA zatrzymali kolejne dwie osoby działające w zorganizowanej grupie przestępczej prowadzące fikcyjne firmy...

zobacz więcej

Wobec podejrzanych zostały zastosowane środki zapobiegawcze w postaci poręczeń majątkowych, w tym wobec Adama W. w kwocie 50 tys. zł, Adama F. w kwocie 10 tys. zł, Adama K. 30 tys. zł, Sebastiana J. w kwocie 50 tys. zł i Marii K.-P. w kwocie 40 tys. zł. Oskarżonym grozi do ośmiu lat pozbawienia wolności.

Według śledczych zatrzymani, którzy są właścicielami przedsiębiorstw prowadzących apteki ogólnodostępne z terenu całego kraju (w tym m.in. w Łodzi, Pabianicach, Sochaczewie, Sieradzu, Krakowie), działali w zorganizowanej grupie przestępczej nielegalnie handlującej lekami na zasadzie tzw. odwróconego łańcucha dystrybucji.

Mafia wywoziła z Polski rzadkie lekarstwa. CBA zatrzymało pięć osób

Agenci białostockiej delegatury CBA zatrzymali pięć osób działających w zorganizowanej grupie przestępczej. – Sprawa dotyczy nielegalnego handlu...

zobacz więcej

– Z powiązanych z nimi aptek na rzecz wskazanej grupy przestępczej zbywane były w dużych ilościach produkty lecznicze – powiedział przy okazji zatrzymań w tej sprawie Temistokles Brodowski z CBA.

Później – według śledczych – leki, które trafiły do hurtowni, były wywożone z Polski. W sumie w latach 2017-18 wywieziono z Polski medykamenty o wartości 16 mln zł, pochodzące z 38 aptek.

Skupowane z aptek i wywożone z Polski leki znajdowały się w wykazie Ministerstwa Zdrowia jako zagrożone brakiem dostępności na terenie Polski – były to m.in. leki przeciwnowotworowe, przeciwzakrzepowe, przeciwpsychotyczne i przeciwzapalne. Za granicą sprzedawano je za wyższą cenę niż w Polsce.

Według Informacji Prokuratury Krajowej śledztwo w tej sprawie prowadzi Centralne Biuro Antykorupcyjne pod nadzorem Podlaskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Białymstoku.

W maju 2018 r. CBA w tej sprawie zatrzymało siedem osób, a w marcu 2019 r. kolejne cztery, związane z hurtowniami leków kooperującymi z rozbitą grupą przestępczą.

źródło:

Zobacz więcej