RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Hiszpania: Udaremniono zamach na procesję w Sewilli

Zwiększona została liczba policjantów i żandarmów chroniących wydarzenia o charakterze religijnym(fot. REUTERS/Jon Nazca)

Hiszpańskie i marokańskie służby udaremniły zamach, do jakiego miało dojść podczas katolickiej procesji w Sewilli. Według informacji ujawnionych przez hiszpańską policję i ministerstwo spraw wewnętrznych, samobójczy atak miał przeprowadzić obywatel Maroka mieszkający od 2016 r. w stolicy Andaluzji.

Niemiecki rząd chce ułatwić deportacje nielegalnych imigrantów

Niemiecki rząd zatwierdził projekt ustawy ułatwiającej deportacje nielegalnych imigrantów niemających szans na azyl. Ustawa przewiduje m.in. więcej...

zobacz więcej

Jak poinformowało hiszpańskie MSW, 23-letni dżihadysta planujący atak w Sewilli został zatrzymany w rezultacie wspólnej akcji służb Hiszpanii i Maroka. Wsparcia udzieliła im hiszpańska policja.

W środę funkcjonariusze hiszpańskiej policji przeprowadzili rewizję w mieszkaniu Marokańczyka w Sewilli. Mężczyźnie postawione zostały zarzuty planowania zamachu terrorystycznego, który miał zostać przeprowadzony przy użyciu ładunku wybuchowego sporządzonego na bazie nadtlenku acetonu (tzw. TATP) przygotowanego domowymi metodami.

Według MSW dotychczas nie stwierdzono aby Marokańczykowi, który studiuje na uniwersytecie w Sewilli od 2016 r., pomagały inne osoby. Resort nie ujawnił też okoliczności ani dnia, w którym marokańskie i hiszpańskie służby zatrzymały dżihadystę. Potwierdziły jedynie, że ujęto go na terytorium Maroka.

Dotychczas ustalono, iż powiązany z samozwańczym Państwem Islamskim dżihadysta miał się podpalić podczas procesji w Sewilli, a następnie zdetonować ładunek wybuchowy.

Ze śledztwa wynika, że terrorysta za cel wybrał sobie środową procesję w Sewilli, gdyż dobrze znał to miasto, a wydarzenie gromadzi co roku tysiące wiernych. Liczył, że zamach spowoduje dużą liczbę ofiar.

12 kwietnia MSW w Madrycie uruchomił ogólnokrajowy program zabezpieczania masowych imprez w okresie wielkanocnym. W jego ramach zwiększona została liczba policjantów i żandarmów chroniących wydarzenia o charakterze religijnym, a także koncerty i inne imprezy rozrywkowe.

źródło:

Zobacz więcej