Kolejne rozmowy rządu ze strajkującymi. „Mamy propozycje wychodzące naprzeciw nauczycielom”

Mamy nadzieję, że uda nam się przekonać naszych partnerów z central związkowych do podpisania porozumienia, które gwarantuje 16 proc. podwyżki w tym roku – powiedział chwilę przed rozpoczynającymi się rozmowami rządu z oświatowymi związkami zawodowymi szef KPRM Michał Dworczyk. – Mamy pewne propozycje wychodzące naprzeciw nauczycieli – zapewniał.

Joanna Lichocka: Rząd cały czas wyciąga rękę do protestujących

Rząd cały czas wyciąga rękę do protestujących. Prezentujemy bardzo dużo dobrej woli – powiedziała w programie „Kwadrans Polityczny” posłanka PiS...

zobacz więcej

Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów przyznał, że zaproszenie na rozmowy zostało przyjęte, ponieważ rząd zawsze jest otwarty na dialog.

– Mamy nadzieję na merytoryczną rozmowę – podkreślił.

Michał Dworczyk zaznaczył, że – jego zdaniem – „najistotniejsze jest dzisiaj wspólne stanowisko polegające na tym, aby strajk został zawieszony”. – Jeżeli musi trwać dalej, niech trwa, natomiast apelujemy, żeby został zawieszony (na czas matur -red.) – oznajmił.

Apel do związkowców i opozycji

– To co widzimy, jak niektórzy samorządowcy Platformy Obywatelskiej, jak pan (Grzegorz - PAP) Schetyna, i, niestety, niektórzy związkowcy próbują radykalizować nastroje części protestujących, to wywołuje bardzo duże zaniepokojenie, bo cierpią na tym dzieci, młodzież, która przygotowuje się do matury – dodał Dworczyk.

Zaapelował do nauczycieli, „żeby wrócili do dzieci, żeby matury odbyły się zgodnie z planem”. – Rząd zrobi wszystko, żeby każdy tegoroczny maturzysta mógł kontynuować naukę zgodnie z planem, mógł wstąpić na studia wyższe – zadeklarował.

Tajne plany Sławomira Broniarza [OPINIA]

Z butów Sławomira Broniarza wychynął nagle pełen wiecheć słomy. Wtedy uświadomiłem sobie, że jest to żywcem przeniesiony wzór typowy dla postawy...

zobacz więcej

Z kolei szef ZNP Sławomir Broniarz poinformował przed rozmowami, że związek podtrzymuje swoje dotychczasowe postulaty. Pytany przez dziennikarzy o ewentualne propozycje związku na czwartkowe spotkanie, odpowiedział: „Z naszej strony propozycje dotyczą kalendarza i pewnej formy negocjacyjnej”.

Spadek poparcia dla strajku

Szef ZNP przyznał, że do związku docierają informacje, „że rezygnują (ze strajku - PAP) niektóre placówki”. Ocenił, że „nie ma tu lawinowego spadku”. Podkreślił, że „robią to w porozumieniu z Zarządem Głównym ZNP i my te decyzje szanujemy”. Wskazał, że „każdy komitet strajkowy ma prawo do podjęcia takiej decyzji”. – One wynikają z różnych uwarunkowań, niestety przede wszystkim z tej potężnej presji psychicznej i politycznej wywieranej na nauczycielach i pracownikach oświaty przez lokalne samorządy – oznajmił.

W jego ocenie „tam, gdzie synergia między samorządem a nauczycielami jest poprawna, nie ma takiej sytuacji. Tam, gdzie jesteśmy traktowani jako wrogowie publiczni (...), sytuacja jest trudna”. Broniarz był pytany, czy w rozmowach z rządem zastąpi go inny „negocjator”. Odpowiedział, że zgodnie z decyzją Zarządu Głównego ZNP nadal będzie prowadził negocjacje.

Czwartkowe rozmowy rządu z oświatowymi związkami zawodowymi rozpoczęły się w Radzie Dialogu Społecznego kilka minut po godzinie 10.00.

źródło:
Zobacz więcej