Doradczyni Donalda Trumpa z poufną wizytą w Moskwie

Fiona Hill jest ekspertką do spraw Rosji (fot. Chip Somodevilla/Getty Images)

Z wizytą, o której publicznie nie informowano, przyjechała do Moskwy doradczyni prezydenta USA Donalda Trumpa Fiona Hill – poinformował rosyjski dziennik „Kommiersant”. Hill to dyrektor do spraw Rosji i Europy Wschodniej w amerykańskiej Radzie Bezpieczeństwa Narodowego.

Premier w Fox News: Płacenie za rosyjski gaz to jak płacenie za broń Putina

Premier Mateusz Morawiecki udzielił wywiadu telewizji Fox News, wypowiadając się m. in. na takie tematy jak zaproszenie Tesli do zainwestowania w...

zobacz więcej

Amerykanka spotkała się z przedstawicielami rosyjskiej Rady Bezpieczeństwa i MSZ. „Kommiersant” twierdzi, że nie była to jej pierwsza wizyta w Moskwie jako doradczyni prezydenta Trumpa. Jednak o żadnej z nich nie informowano publicznie na prośbę strony amerykańskiej.

W 2018 r. Hill była w składzie delegacji USA w Helsinkach podczas spotkania prezydentów USA i Rosji, Trumpa i Władimira Putina.

Fiona Hill jest ekspertką do spraw Rosji; sowietologiem po studiach na Uniwersytecie Harvarda, gdzie również uzyskała tytuł doktora historii. Do 2017 r. pracowała w waszyngtońskim ośrodku analitycznym Brookings Institution, a wcześniej w fundacji Eurasia Foundation.

Przez trzy lata (2006-09) była specjalistką ds. Rosji i Eurazji w Krajowej Radzie Wywiadu (NIC) – centrum analitycznym, odpowiedzialnym za prognozy strategiczne.

Jest współautorką książki biograficznej o Putinie: „Mr. Putin: Operative in the Kremlin” („Putin - agent na Kremlu”), a także autorką wielu publikacji o Rosji, Kaukazie, Azji Środkowej, kwestiach energetycznych i konfliktach regionalnych.

Jak zauważa „Kommiersant”, Hill niejednokrotnie formułowała ostre opinie o władzach Rosji.

źródło:

Zobacz więcej