RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Baltic Pipe będzie na czas. „Polski terminal LNG ma najwyższy poziom wykorzystania mocy”

Trwa rozbudowa polskiego terminalu LNG. Będzie więcej stanowisk dla statków (fot. Shutterstock/Wojciech Wrzesien)

Terminal LNG w Świnoujściu ma najwyższy poziom wykorzystania mocy w Europie – czytamy w „Rzeczpospolitej” w wywiadzie z prezesem Gaz-Systemu Tomaszem Stępniem. Wyjaśnił on, że trwają prace nad podłączeniem do krajowego systemu przesyłowego statku LNG z technologią regazyfikacji na pokładzie, zakotwiczonego w okolicach Gdańska.

Umowa na dofinansowanie połączenia gazowego Polski z Danią podpisana

zobacz więcej

Prezes Gaz-Systemu Tomasz Stępień zapytany, czy w przypadku ewentualnych opóźnień w budowie gazociągu Baltic Pipe jest jakiś plan awaryjny, odpowiedział, że „w projekcie w ramach zarządzania ryzykiem analizujemy wszelkie możliwe scenariusze i zdarzenia”.

– Dla każdego zagrożenia opracowaliśmy określony plan naprawczy. Niezależnie od tego, dziś nie mamy żadnych przesłanek, by sądzić, że mogłyby nastąpić jakiekolwiek opóźnienia - powiedział Stępień.

Pytany o postępy prac przy rozbudowie gazoportu w Świnoujściu prezes Gaz-Systemu poinformował, że „rozpoczęły się już prace związane z jego rozbudową z 5 mld m sześc. do 7,5 mld m. sześc. Zakończenie prac planowane jest na 2021 r. Nieco później, obok terminalu ma powstać bocznica kolejowa do przeładowywania LNG i nowe stanowisko dla statków. Obecnie terminal ma najwyższy poziom wykorzystania mocy spośród 22 lądowych obiektów tego typu w Europie. Wynosi on ok. 60 proc., a w przypadku większości europejskich gazoportów średnia to 30 proc.”.

Prezes ujawnił również, że trwają analizy pod kątem zwiększenia przepustowości terminala w Świnoujściu do 10 mld m sześc. rocznie.

Stępień pytany o plany ewentualnej budowy drugiego gazoportu odpowiedział, że trwają prace nad podłączeniem do krajowego systemu przesyłowego statku LNG z technologią regazyfikacji na pokładzie, zakotwiczonego w okolicach Gdańska.

„Projekt ten wpisuje się w plany rozwojowe grupy, zarówno w segmencie usług opartych na LNG, jak również jako nowe wejście gazu ziemnego do krajowego systemu. Chcielibyśmy, aby statek wraz z niezbędną infrastrukturą do jego obsługi powstał na przełomie lat 2024/25” – dodał.

źródło:

Zobacz więcej