RAPORT

CELEBRYCI, POLITYCY I WŁADZE TVN WZIĘŁY SZCZEPIONKI MEDYKÓW

Zaprezentowano największy niebieski diament znaleziony w Botswanie

Kamień waży 20,46 karatów (fot. okavangoblue.com)

Największy niebieski diament, jaki kiedykolwiek został znaleziony w Botswanie, został zaprezentowany przez spółkę Okavango Diamond Company w stolicy tego afrykańskiego kraju Gaborone. Kamień waży 20,46 karatów.

Ciekła krew w szczątkach źrebaka sprzed 40 tys. lat. Naukowcy w szoku

Znalezione w zeszłym roku w kraterze Batagaj na Syberii szczątki źrebięcia konia leńskiego sprzed ok 40 tys. lat skrywały fascynującą tajemnicę. W...

zobacz więcej

Diament został wydobyty 21 maja zeszłego roku w kopalni Orapa i został nazwany „Okavango Blue” od rzeki Okavango, której delta jest wpisana na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

– Niezwykle rzadko można znaleźć kamień o takim kolorze. To wyjątkowe odkrycie, tak rzadkie, jak odkrycie gwiazdy w Drodze Mlecznej – powiedział Marcus Ter Haar, dyrektor generalny spółki Okavango Diamond Company (ODC), która jest właścicielem diamentu.

Pod koniec tego roku diament ma być wystawiony na sprzedaż. Wcześniej ma być zaprezentowany w kilku miejscach na całym świecie.

Do tej pory rekordzistą pod względem sprzedaży wśród diamentów błękitnych jest słynny „Oppenheimer Blue”, który waży 14,62 karatów i w 2016 r. został sprzedany w Genewie przez dom aukcyjny Christie za 57,54 mln dolarów.

Botswana jest jednym z głównych producentów diamentów na świecie.

źródło:

Zobacz więcej