Wybory 2020

Jak głosować w specjalnym reżimie sanitarnym [PORADNIK]

Timmermans znów przyjedzie do Warszawy. Będzie roznosił ulotki z Cimoszewiczem

Na początku kwietnia Timmermans wsparł kampanię Roberta Biedronia (fot. PAP/Radek Pietruszka)

Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans wesprze kampanię wyborczą Włodzimierza Cimoszewicza do Parlamentu Europejskiego. 6 maja kandydat europejskiej lewicy na nowego szefa Komisji weźmie udział w organizowanej przez Sojusz Lewicy Demokratycznej debacie o przyszłości Unii Europejskiej, później wraz z Cimoszewiczem ma rozdawać ulotki w Warszawie.

Czarnecki: Timmermans nie może brać udziału w akcji wyborczej, łamie unijne prawo

– Frans Timmermans nie wziął urlopu, do Polski przyjeżdża jako urzędujący wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej – stwierdził w poniedziałek na...

zobacz więcej

Frans Timmermans odwiedził Polskę na początku kwietnia. Oprócz spotkania z władzami Sojuszu Lewicy Demokratycznej, uczestniczył wraz z liderem Wiosny Robertem Biedroniem w „europejskiej burzy mózgów” – spotkaniu w warszawskim klubie Palladium, poświęconemu m. in. kwestiom przyszłości Unii Europejskiej i praworządności w Polsce.

Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej, zarazem kandydat Partii Europejskich Socjalistów (PES) na przyszłego szefa KE, ponownie przyjedzie do Polski 6 maja, tym razem wesprzeć kampanię startującego jako „jedynka” listy Koalicji Europejskiej w stolicy byłego premiera Włodzimierza Cimoszewicza.

Zaplanowany jest m.in. udział Timmermansa w debacie na temat przyszłości Unii Europejskiej, która odbędzie się w stołecznym hotelu Bellotto. Wezmą w niej udział także były prezydent Aleksander Kwaśniewski oraz były premier Leszek Miller („dwójka” listy Koalicji Europejskiej w Wielkopolsce).

– Frans Timmermans wygłosi tam przemówienie programowe, potem wyjdziemy pewnie na plac Zamkowy na spacer, rozdawać ulotki – oświadczyła rzeczniczka SLD Anna Maria Żukowska.

1 maja, w 15. rocznicę przystąpienia Polski do Unii Europejskiej, Sojusz organizuje „Piknik Europejski” przy pomniku Ignacego Daszyńskiego na warszawskim Placu Na Rozdrożu. Tam również spodziewany jest udział Włodzimierza Cimoszewicza i Aleksandra Kwaśniewskiego.

SLD startuje w tegorocznych wyborach do Parlamentu Europejskiego jako Koalicja Europejska wspólnie z PO, PSL, Nowoczesną i Zielonymi. Część przedsięwzięć kampanijnych ma charakter wspólny. Na początku kwietnia liderzy pięciu partii podpisali deklarację programową i zaprezentowali hasło wyborcze; organizują też wspólne konwencje wyborcze. Jednak poszczególne ugrupowania prowadzą też własne aktywności wyborcze.

Europosłanka PiS pyta KE o zaangażowanie polityczne Timmermansa

Europosłanka Prawa i Sprawiedliwości Jadwiga Wiśniewska skierowała do Komisji Europejskiej pytania dotyczące politycznego zaangażowania jej...

zobacz więcej

Partie współtworzące Koalicję są również członkami różnych frakcji w Europarlamencie: PO i PSL należą do Europejskiej Partii Ludowej (EPL), SLD do Partii Europejskich Socjalistów (PES), a Nowoczesna do Porozumienia Liberałów i Demokratów na rzecz Europy (ALDE).

W związku z tym wspierają oni różnych kandydatów na nowego przewodniczącego Komisji Europejskiej. SLD popiera kandydaturę Fransa Timmermansa, a PO i PSL - Manfreda Webera, lidera EPL w europarlamencie.

Weber, niemiecki chadek, odwiedził nasz kraj w listopadzie zeszłego roku. Wizytował wówczas były niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau, spotkał się też z liderami PO i PSL.

Później wziął udział w marcowym spotkaniu kierownictwa EPL w Warszawie. Nieoficjalnie w PO mówi się, że niewykluczona jest jeszcze wizyta niemieckiego polityka w Polsce w maju.

źródło:

Zobacz więcej