RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Grecja chce od Niemców 290 mld euro w ramach reparacji wojennych

Rząd Grecji ma podjąć niezbędne działania dyplomatyczne i prawne w tej sprawie (fot. REUTERS/Costas Baltas)
Rząd Grecji ma podjąć niezbędne działania dyplomatyczne i prawne w tej sprawie (fot. REUTERS/Costas Baltas)

Najnowsze

Popularne

Parlament Grecji zdecydował, że Ateny mają oficjalnie zażądać od Niemiec reparacji za zniszczenia i zbrodnie wojenne z okresu drugiej wojny światowej. Według greckiej komisji ekspertów w grę wchodzi co najmniej 290 mld euro.

„Niemcy wypłaciły ok. 80 mld euro reparacji, Polska dostała ochłapy”

Szacuje się, że jak dotąd Niemcy wypłaciły różnym krajom ok. 80 mld euro indywidualnych odszkodowań; większość otrzymali obywatele Izraela i krajów...

zobacz więcej

Zgodnie z decyzją parlamentu, podjętą przytłaczającą większością głosów, rząd Grecji ma podjąć niezbędne działania dyplomatyczne i prawne w tej sprawie.

– Żądanie reparacji jest dla nas historycznym i moralnym obowiązkiem – podkreślił premier Aleksis Cipras, przemawiając w parlamencie. Powiedział, że nie chciał wiązać kwestii odszkodowań z ciężkim kryzysem finansowym w minionych latach. Teraz, kiedy zakończyły się międzynarodowe programy pomocowe dla Grecji, nadszedł właściwy czas – oświadczył.

– Mamy teraz szansę zamknięcia tego rozdziału dla obu narodów – dodał Cipras.

Powołana przez parlament w Atenach komisja ekspertów kilka lat temu oszacowała straty wojenne Grecji na co najmniej 290 mld euro. Roszczenia obejmują zarówno odszkodowania dla rodzin zamordowanych przez nazistów w czasie wojny, jak i spłatę przymusowej pożyczki udzielonej przez Grecję w 1942 r. niemieckim władzom okupacyjnym.

Niemcy uważają kwestię reparacji za zamkniętą. Na mocy porozumienia z 1960 r. władze ówczesnej RFN wypłaciły Grecji tytułem zadośćuczynienia 115 mln zachodnioniemieckich marek. Porozumienie zawiera klauzulę, że wszystkie roszczenia odszkodowawcze uznaje się za załatwione.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej