„Czas na polskie superowoce”. Ruszyła kampania na rzecz zdrowego stylu odżywania

Obecnie istnieją możliwości zapewnienia dostępu do świeżych owoców przez dłuższy czas – wskazuje minister rolnictwa (fot. Shutterstock/Neirfy)

Promocja spożywania codziennie polskich owoców jagodowych: borówek, truskawek, malin, czarnych porzeczek, mini-kiwi, jagód kamczackich i aronii, to cel kampanii „Czas na polskie superowoce”. Jest to wspólny projekt organizacji branżowych i grup producenckich.

Min. Ardanowski: Polska powinna być światowym liderem w produkcji cydru

– Polska powinna być światowym liderem w produkcji cydru, polską specjalnością powinien być też kalwados – uważa minister rolnictwa Jan Krzysztof...

zobacz więcej

– Dobrze udokumentowana i uzasadniona moda na zdrowy styl odżywania wręcz preferuje owoce i warzywa – powiedział minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski, który spotkał się przedstawicielami grup producentów owoców w miejscowości Wichradz koło Warki w sprawie kampanii „Czas na polskie superowoce”.

– Zmieniają się nawyki żywieniowe; te historyczne wynikały z tego, że nie było w Polsce dostępności przez znaczną część roku do dobrej jakości owoców – powiedział minister rolnictwa. Dodał, że teraz się to zmienia.

– Możemy zapewnić dostęp do świeżych owoców przechowywanych przez dłuższy czas, a także owoców przechowywanych w niepogarszających ich jakości warunkach przez długą część roku – zaznaczył Ardanowski.

Minister podkreślał, że producenci owoców i warzyw muszą sobie uświadomić, że konsument jest najważniejszym adresatem ich działań i to on decyduje, co chce od nich kupić.

– Świat się zmienił, ale czasami żyjemy w sferze przyzwyczajeń, że to producent będzie decydował, do czego konsument będzie zachęcony. Producent musi odpowiadać na oczekiwania konsumenta – podkreślał Ardanowski.

Szef resortu rolnictwa chwalił wspólny projekt organizacji branżowych i grup producentów owoców. – W tym obszarze promocja może dać niesamowite osiągnięcia w przekonaniu konsumentów, że warto jeść owoce i warzywa – mówił szef resortu rolnictwa.

Wyłudzili 21 mln zł na inwestycje rolnicze. CBŚP zatrzymało 10 osób

CBŚP zatrzymało we wtorek 10 osób, które miały wyłudzać dofinansowanie z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Ze wstępnych ustaleń...

zobacz więcej

Ocenił współpraca grup producenckich z sektora owocowego może być wzorem do naśladowania dla rolników w innych sektorach polskiej żywności. Zaznaczył przy tym, że ważne jest „byśmy przywrócili, a może utrzymali dobry wizerunek grup owocowo-warzywnych”.

– To, że przy inwestycjach w grupach owocowo-warzywnych niektórzy rzeczywiście dokonali nadużyć, które wstydem odbiły się w Europie, nie może rzutować na wszystkie grupy owocowo-warzywne – podkreślił Ardanowski.

– Ci, którzy „połakomili się” i chcieli w sposób niezgodny z prawem i z etyką przejąć ogromne środki unijne, będąc, mówiąc wprost, złodziejami, kary jakieś poniosą – skwitował szef resortu rolnictwa.

źródło:

Zobacz więcej