RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Prezydent Izraela powierzył Netanjahu misję utworzenia rządu

Prezydent Izraela Reuven Rivlin wręcza list nominacyjny izraelskiemu premierowi Benjaminowi Netanjahu, któremu powierzono utworzenie rządu (fot. REUTERS/Ronen Zvulun)

Prezydent Izraela Reuwen Riwlin w środę formalnie powierzył dotychczasowemu premierowi Benjaminowi Netanjahu misję utworzenia rządu - poinformowała amerykańska agencja prasowa Associated Press.

Wybory w Izraelu. Netanjahu bliżej kolejnej reelekcji

Po obliczeniu blisko 96 proc. głosów oddanych w wyborach parlamentarnych w Izraelu najbliższa zwycięstwa jest prawicowa partia Likud obecnego...

zobacz więcej

Prezydent polecił, by Netanjahu sformował nową koalicję rządzącą w ciągu 42 dni.

„To koniec epoki my versus oni. Teraz jesteśmy tylko my” – oświadczył prezydent, cytowany przez portal Times of Israel. Riwlin ocenił, że nadszedł czas, by zniwelować podziały, które powstały w czasie kampanii wyborczej.

Prezydent wyraził ubolewanie w związku z - jak ocenił - zbyt małą reprezentacją kobiet w nowym Knesecie. Zaapelował do Netanjahu, by na czele resortów oraz komisji w Knesecie stanęły kobiety.

W czasie pierwszego przemówienia po otrzymaniu misji sformowania rządu Netanjahu podkreślił: „Będę pracował na rzecz wszystkich Izraelczyków”.

W poniedziałek prezydent rozpoczął konsultacje w sprawie przyszłej koalicji rządowej z przedstawicielami nowych frakcji, które dostały się do Knesetu po wyborach z 9 kwietnia.

Rządy koalicyjne są w tym kraju normą

Rządzące dotychczas prawicowe ugrupowanie Likud, na którego czele stoi Netanjahu, jak i centrolewicowy sojusz Niebiesko-Białych mogą liczyć na co najmniej 35 mandatów w liczącym 120 miejsc Knesecie; większość koalicyjną ma jednak Likud. Ugrupowanie dzięki wsparciu mniejszych prawicowych, skrajnie prawicowych i ultraortodoksyjnych partii może zebrać większość 65 mandatów.

Jeszcze żadnej partii w historii izraelskiego parlamentaryzmu nie udało się samodzielnie zdobyć większości, przez co rządy koalicyjne są w tym kraju normą.

9 kwietnia w Izraelu odbyły się wybory do Knesetu. Rządzący do tej pory Likud, na którego czele stoi Netanjahu, dzięki wsparciu mniejszych partii prawicowych, skrajnie prawicowych i ultraortodoksyjnych może zebrać większość 65 mandatów.

źródło:

Zobacz więcej