RAPORT

Pogarda

Ciekła krew w szczątkach źrebaka sprzed 40 tys. lat. Naukowcy w szoku

Wieczna zmarzlina zachowała ciało źrebaka w idealnym stanie (fot. NEFU)
Wieczna zmarzlina zachowała ciało źrebaka w idealnym stanie (fot. NEFU)

Najnowsze

Popularne

Znalezione w zeszłym roku w kraterze Batagaj na Syberii szczątki źrebięcia konia leńskiego sprzed ok 40 tys. lat skrywały fascynującą tajemnicę. W ciele około zwierzęcia, które zmarło około dwa tygodnie po narodzinach, znaleziono krew w stanie ciekłym. Zespół naukowców wskazał, że to najstarsza krew, jaką kiedykolwiek odkryto.

Park jurajski po rosyjsku. Są plany sklonowania mamutów

Niemal 6 mln dolarów planuje wydać Rosja na budowę ośrodka, w którym zostanie sklonowany mamut oraz inne zwierzęta, które dawno temu wyginęły...

zobacz więcej

Dr Semjon Grigorjew, dyrektor Muzeum Mamuta w Jakucku, poinformował, że „sekcja zwłok wykazała świetnie zachowane narządy wewnętrzne”. Dodał, że dzięki korzystnym warunkom panującym w wiecznej zmarzlinie krew pobrana z naczyń serca konia zachowała się w stanie ciekłym przez 42 tys. lat.

Zdziwienie wywołało również odkrycie, że tkanka mięśniowa zachowała naturalny różowy kolor. – Teraz możemy powiedzieć, że to najlepiej zachowane zwierzę z epoki lodowej, jakie kiedykolwiek znaleziono – stwierdził. W rozmowie z agencją TASS przyznał, że źrebię jest w doskonałej kondycji i nie widać żadnych uszkodzeń.

– To skrajnie rzadkie znalezisko paleontologiczne, ponieważ zwykle część okazów jest niekompletna, z poważnymi deformacjami albo w stanie silnej mumifikacji. Tymczasem na głowie, nogach i innych częściach ciała konika znajduje się nietknięta sierść. Grzywa i ogon są czarne, a reszta ciała gniada – opowiadał.

Dodał, że zachowane włosy to kolejna naukowa sensacja, gdyż wszystkie wcześniejsze prehistoryczne konie znaleziono bez sierści.

Zdaniem ekspertów przyczyną zgonu źrebaka było utonięcie w błocie, które zamarzło i przekształciło się w wieczną zmarzlinę. Oceniono tak na podstawie znalezienia w przewodzie pokarmowym konika dużych ilości połkniętego błota i szlamu.

Rosyjsko-koreański zespół naukowców chce ponoć sklonować źrebaka. Media informują, że trwają poszukiwania klaczy, która zostałaby surogatką.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej