Premier w Fox News: Płacenie za rosyjski gaz to jak płacenie za broń Putina

Premier Mateusz Morawiecki udzielił wywiadu telewizji Fox News, wypowiadając się m. in. na takie tematy jak zaproszenie Tesli do zainwestowania w Polsce, gazociąg Nord Stream 2 czy wydatki na obronność. Eksponował sprzyjające biznesowi środowisko w Polsce podkreślając, że nasz kraj „staje się Doliną Krzemową UE”.

Premier Morawiecki ograł amerykańskiego dziennikarza w ping-ponga [WIDEO]

Premier Mateusz Morawiecki rozegrał na Stadionie Narodowym w Warszawie mecz w ping-ponga z amerykańskim dziennikarzem Peterem Greenbergiem. To...

zobacz więcej

Morawiecki podkreślił, że w Polsce panują bardzo dobre warunki prowadzenia działalności biznesowej. Wskazał m. in. na względnie niskie podatki i bardzo utalentowaną siłę roboczą.

Pytany o ulgi podatkowe, jakie Polska mogłaby zaoferować firmie Elona Muska, premier zaznaczył, że polityka podatkowa w UE jest dość zharmonizowana, jeśli chodzi o to, co można zaoferować inwestorom, ale możemy zaoferować jeszcze trochę więcej i dlatego z takim powodzeniem wyeliminowaliśmy bezrobocie w Polsce w ciągu ostatnich czterech lat.

– Oferujemy pieniądze na szkolenie i przekwalifikowanie ludzi, na zatrudnianie ludzi, pewne ulgi dotyczące podatku od nieruchomości, a także oferujemy bardzo dobre środowisko – tłumaczył szef rządu.

– Zainwestowaliśmy mnóstwo w elektromobilność, samochody elektryczne, czyste autobusy, czyste pociągi, sztuczną inteligencję. Tego potrzebuje taki przemysł i dlatego wielu inwestorów z całego świata jest zainteresowanych inwestowaniem w elektromobilność - powiedział.

Prowadzący zauważył, że Morawiecki mówi głównie o inwestycjach firm produkcyjnych w Polsce. Premier podkreślił, że chodzi także o programowanie komputerowe, „ponieważ stajemy się swego rodzaju Krzemową Doliną Unii Europejskiej”. Wskazał na wysokie kwalifikacje i sukcesy polskich programistów.

„Kupujemy bardzo drogie uzbrojenie, ale chcemy, żeby było najlepsze”

zobacz więcej

Część wywiadu dotyczyła żądania prezydenta Donalda Trumpa, by Europa wydawała więcej na obronność. Morawiecki podkreślił w tym kontekście, że Polska jest jednym z bardzo niewielu krajów NATO, które przeznaczają już na obronność 2 proc. PKB.

Zwrócił też uwagę, że Niemcy przeznaczają 1,23 proc. Wskazał zarazem, że Niemcy chcą kupować rosyjski gaz przez gazociąg Nord Stream 2, a „płacenie za rosyjski gaz to tak jak płacenie za broń pana Putina”.

Mateusz Morawiecki potwierdził, że Polska nie zgadza się z Niemcami, jeśli chodzi o Nord Stream 2. Dodał jednak, że relacje handlowe Polski z Niemcami są bardzo dobre.

Spadł import gazu z Rosji

Spadł import gazu z Rosji – wynika z danych szacunkowych PGNiG. W pierwszym kwartale tego roku spółka sprowadziła 1,79 mld m sześc. gazu z kierunku...

zobacz więcej

Premier przypomniał, że Polska w ramach umów długoterminowych zaczęła kupować amerykański gaz LNG. Wskazał na znaczenie gazoportu w Świnoujściu.

Prowadzący zwrócił uwagę, że niektórzy ludzie nazywają Morawieckiego „Trumpem Europy Wschodniej lub jednym z Trumpów Europy Wschodniej”.

Premier odpowiedział, że nie sądzi, by takie określenie było stosowne, ale zaznaczył, że bardzo ceni, iż ktoś „rzeczywiście robi to, w co wierzy, jak prezydent Trump”. Wyraził przekonanie, że „mamy w panu Trumpie bardzo dobrego sojusznika”.

źródło:

Zobacz więcej