Tunelami czasoprzestrzennymi można podróżować, ale się nie opłaca

Tunele czasoprzestrzenne to na razie byty hipotetyczne (graf. Ute Kraus/Institute of Physics/Universität Hildesheim)

Idea tuneli czasoprzestrzennych od dziesiątek lat fascynuje naukowców. Wierzą, że dzięki nim można szybciej podróżować w kosmosie. Najnowsze wyliczenia wskazują jednak, że taki sposób podróżowania – o ile w ogóle jest możliwy – byłby wolniejszy od standardowego.

Tak wygląda czarna dziura. Astronomowie pokazali pierwsze zdjęcie

Pierwsze zdjęcie czarnej dziury zaprezentowali astronomowie z zespołu badawczego Event Horizon Telescope. Wykonało je osiem teleskopów, które...

zobacz więcej

Tunel czasoprzestrzenny to hipotetyczny rodzaj skrótu pomiędzy co najmniej dwoma obszarami Wszechświata lub rodzajem mostu łączącego wszechświaty. Dotąd nie zanotowano żadnych obserwacji wskazujących na ich istnienie, choć ogólna teoria względności Alberta Einsteina dopuszcza istnienie tuneli w niektórych modelach czasoprzestrzeni.

Osobliwość można sobie wyobrazić, rysując prostą kreskę na kartce papieru. Ma ona pewną długość i łączy dwa punkty. Jeżeli kartkę się zegnie albo złoży, te same punkty znajdą się znacznie bliżej siebie niż na wyprostowanej kartce.

Daniel Jafferis i Ping Gao z Uniwersytetu Harvarda oraz Aron Wall z Uniwersytetu Stanforda doszli do wniosku, że takie skróty faktycznie mogą istnieć we Wszechświecie. Fizycy poddali jednak w wątpliwość, czy faktycznie byłby sens nimi podróżować.

– Dłużej trwa podróż przez tunel czasoprzestrzenny niż gdyby odbywało się zwykłą podróż, nie są one zatem szczególnie użyteczne podczas pokonywania przestrzeni – przekonywał Jafferis, który spostrzeżenia swoje i kolegów przedstawił na spotkaniu Amerykańskiego Towarzystwa Fizycznego w Denver.

Teoria naukowców zakłada, że dwie połączone ze sobą na poziomie kwantowym czarne dziury mogą utworzyć tunel czasoprzestrzenny, którym może podróżować światło. To oznacza, że światło, a zatem cząstki czy informacja, mogą być odzyskane z czarnej dziury.

– Z zewnątrz podróżowanie tunelem czasoprzestrzennym to odpowiednik kwantowej teleportacji z wykorzystaniem sprzęgniętych czarnych dziur – tłumaczył Jafferis. Wskazywał, że takie tunele to bardziej byty mechaniki kwantowej, które mogą pomóc w zrozumieniu grawitacji kwantowej, niż praktyczna metoda podróżowania intergalaktycznego.

źródło:
Zobacz więcej