RAPORT

Kampania 2020

Szef MSZ: Polska wspiera Chorwację w dążeniu do Schengen

Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz wpisuje się do księgi pamiątkowej przed spotkaniem z premierem Chorwacji Andrejem Plenkovicem (fot. PAP/Leszek Szymański)

Polska wspiera ambicje Chorwacji w zakresie przystąpienia do strefy Schengen; podzielamy także wizję bezpieczeństwa – mówił minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz w Zagrzebiu na wspólnym briefingu z szefową chorwackiego MSZ Mariją Pejczinović Burić.

„Polska wśród państw, które chciałyby szybkiej akcesji Bałkanów Zachodnich do UE”

Polska wraz z sąsiadami z regionu, należy do tych państw, które chciałyby szybkiego członkostwa krajów Bałkanów Zachodnich w UE – powiedział szef...

zobacz więcej

W środę szef polskiej dyplomacji przebywa z wizytą w stolicy Chorwacji. Po rozmowach z Burić minister spotka się także z premierem Chorwacji Andrejem Plenkoviciem oraz prezydentem tego kraju Kolindą Grabar-Kitarović.

Szef MSZ wśród tematów rozmów wymienił zarówno kwestie dwustronne, jak i współpracę na szczeblu różnych formatów międzynarodowych. Czaputowicz ocenił, że istnieje potencjał dalszego rozwoju współpracy gospodarczej między Polską a Chorwacją i przypomniał, że w ubiegłym roku wymiana handlowa między oboma państwami wyniosła 1,1 mld euro.

Przekonywał, że polscy przedsiębiorcy są zainteresowani pogłębieniem współpracy, a Polska jest otwarta na inwestycje ze strony chorwackich przedsiębiorców.

– Chorwacja pozostaje dla Polski jednym z najważniejszych partnerów w obszarze bezpieczeństwa, gospodarki, a także szeroko rozumianej polityki europejskiej – mówił.

Czaputowicz podkreślił, że Polska podziela chorwackie oceny w odniesieniu do aktualnych wyzwań stojących przed UE, takich jak brexit, polityka energetyczna, bezpieczeństwa czy rozszerzenia UE.

Szef MSZ: Polska widzi szansę we współpracy z Chinami

Wszyscy członkowie Unii Europejskiej we współpracy gospodarczej z Chinami widzą pewną szansę. Polska oczywiście także – oświadczył szef polskiej...

zobacz więcej

– Polska wspiera ambicje Chorwacji w zakresie przystąpienia do strefy Schengen – mówił.

Wśród tematów rozmów wymienił politykę wobec Bałkanów Zachodnich. W tym kontekście przypomniał, że Polska sprawuje obecnie przewodnictwo w procesie berlińskim i podkreślił, że polski rząd wspiera ambicje państw Bałkanów Zachodnich dotyczące wejścia do UE.

Szef MSZ jako jeden z tematów rozmów wymienił również politykę energetyczną i podkreślał, że Polska przywiązuje duże znaczenie do dywersyfikacji źródeł dostaw gazu.

Podkreślał również intensywną współpracę z Chorwacją w dziedzinie bezpieczeństwa i dziękował za obecność wojskową 80 chorwackich żołnierzy w jednostce wojskowej w Orzyszu. – Podzielamy także wizję bezpieczeństwa w tym sensie, że NATO jest dla nas główną organizacją bezpieczeństwa, natomiast działania UE powinny być uzupełniające wobec tej głównej roli NATO – powiedział Czaputowicz.

Burić podkreślała, że Polska i Chorwacja bardzo dobrze współpracują w różnych dziedzinach.

– Oficjalna wizyta to potwierdzenie coraz bardziej intensywnej wymiany naszych wizyt na poszczególnych poziomach. To potwierdza nasze wieloletnie wspaniałe stosunki i mam nadzieję, że będą się one rozwijać – mówiła.

Szefowa MSZ Chorwacji oceniła, że współpraca z Polską jest szczególnie dobra w ramach wzmocnionej wysuniętej obecności wojskowej i przypomniała o podpisaniu stosownej deklaracji między rządami obu krajów.

Szef MSZ Niemiec: Polska i Niemcy motorem europejskiego rozwoju

– Uważam za ważne, by nie tylko Francja i Niemcy uzgadniały swe stanowiska, ale także – by Niemcy i Polska znajdowały wspólne odpowiedzi –...

zobacz więcej

Oceniła, że wciąż istnieje potencjał dla dalszego wzmacniania wymiany handlowej, mimo – jak mówiła – dużych różnic.

– Jako partnerzy w UE mamy podobne stanowiska w różnych kwestiach politycznych, międzynarodowych – mówiła minister spraw zagranicznych Chorwacji.

Wśród tematów rozmów szefowa chorwackiego resortu dyplomacji wymieniła przyszłość Europy, Wieloletnie Ramy Finansowe, brexit, chorwacką prezydencję w Radzie UE, która będzie miała miejsce w przyszłym roku, energetykę, infrastrukturę i cyfryzację. Jako kolejny temat rozmów wymieniła bezpieczeństwo energetyczne i dywersyfikację źródeł energii.

Burić poinformowała, że tematami rozmów było także rozszerzenie UE na kraje południowo-wschodniej Europy, Partnerstwo Wschodnie i współpraca w ramach NATO.


Po spotkaniu z prezydent Chorwacji oraz premierem tego kraju szef polskiego MSZ uda się do Bratysławy, gdzie w czwartek weźmie udział w spotkaniu ministrów spraw zagranicznych państw Grupy Wyszehradzkiej oraz Francji.

źródło:

Zobacz więcej