Via Carpatia trafiła na listę priorytetowych inwestycji UE

Porozumienie w tej sprawie zostało osiągnięte w drodze trójstronnych negocjacji pomiędzy Parlamentem Europejskim, Radą UE i Komisją Europejską (fot. TT/GDDKiA Rzeszów)

Parlament Europejski poparł nowelizację rozporządzenia ws. funduszu Łącząc Europę, która zakłada wpisanie trasy Via Carpatia na unijną listę inwestycji priorytetowych. Planowany szlak międzynarodowy ma przebiegać z Kłajpedy i Kowna na Litwie przez Białystok, Lublin, Rzeszów i słowackie Koszyce do Debreczyna na Węgrzech, a dalej do Rumunii, Bułgarii i Grecji.

UE przygotowuje się do nałożenia ceł odwetowych na USA za subwencjonowanie Boeinga

Komisja Europejska opublikowała listę towarów importowanych z USA o wartości ok. 20 mld dolarów, na które może nałożyć cła w odwecie na...

zobacz więcej

– To wielki dzień dla szlaku Via Carpatia – powiedział w Strasburgu europoseł PiS Tomasz Poręba.

Wcześniej porozumienie w tej sprawie zostało osiągnięte w drodze trójstronnych negocjacji między Parlamentem Europejskim, Radą UE i Komisją Europejską.

– To zagwarantuje finansowanie tej strategicznej dla Polski i Europy drogi na jej transgranicznych odcinkach, jak np. Rzeszów-Barwinek, ze środków unijnych – powiedział Poręba.

W ten sposób Unia Europejska oficjalnie uznała znaczenie międzynarodowego korytarza transportowego Via Carpatia i wyraziła zgodę na wpisanie wszystkich odcinków transgranicznych na trasie od Litwy przez Polskę, Słowację, Węgry, aż do Rumunii, wraz z odcinkami transgranicznymi z Białorusią i Ukrainą, w poczet projektów finansowanych w ramach funduszu Łącząc Europę.

W ramach tego instrumentu realizowane będą najważniejsze europejskie inwestycje transportowe w latach 2021-27. Uwzględnienie Via Carpatia w finansowym instrumencie UE gwarantuje pieniądze na projekt.

Via Carpatia to planowany szlak międzynarodowy. Ma docierać m.in. do rumuńskiego portu w Konstancy nad Morzem Czarnym oraz greckich Salonik nad Morzem Egejskim. Całkowita długość tego szlaku w Polsce wyniesie ok. 760 km.

źródło:

Zobacz więcej