Medale Stulecia: za działalność antykomunistyczną i za pracę dla niepełnosprawnych

Byli działacze NSZZ „Solidarność” Rolników Indywidualnych, a zarazem byli ministrowie rolnictwa Janusz Byliński i Gabriel Janowski, a także twórca Katolickiego Stowarzyszenia Niepełnosprawnych Archidiecezji Warszawskiej ks. Stanisław Jurczuk otrzymali medale 100-lecia Odzyskania Niepodległości.

Papcio Chmiel odznaczony Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości

Prezydent Andrzej Duda nadał Henrykowi Jerzemu Chmielewskiemu Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości – podała na Twitterze Kancelaria Prezydenta....

zobacz więcej

Medale 100-lecia Odzyskania Niepodległości przyznaje prezydent Rzeczypospolitej Polskiej. W jego imieniu ks. Stanisławowi Jurczukowi odznaczenie wręczyli minister Adam Lipiński z Kancelarii Premiera i wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera.

Uroczystość odbyła się w Domu Pomocy Społecznej w Brwinowie, jednej z dziewięciu placówek prowadzonych przez KSNAW. Mieszka tu 50 osób z niepełnosprawnością intelektualną. Podopieczni są w wieku od 20 do 80 lat.

– Staramy się nauczyć podopiecznych samodzielności, kreatywności, a także funkcjonowania w społeczeństwie i umiejętności wykonywania najprostszych czynności – tłumaczy Ewa Jasińska, terapeutka.

W tym celu w DPS prowadzone są zajęcia terapeutyczne w pracowni plastycznej, komputerowej, w lecie także zajęcia z hipoterapii, ale nie tylko.

– Organizujemy wycieczki, co roku organizujemy również pielgrzymki na Jasną Górę – wylicza Marzena Grzybowska, zastępca dyrektora Domu Pomocy Społecznej w Brwinowie.

Ks. Jurczuk wskazuje, że społeczność placówki żyje jak w wielkiej rodzinie. Potwierdza te słowa jedna z podopiecznych, Anna Szymczak. – Czuję się jak w domu. Z koleżankami mam dobry kontakt, mam też swojego chłopaka – wyznaje.

21 pozostałym osobom zasłużonym dla rozwoju Polski i zaangażowanym na rzecz przemian demokratycznych prezydenckie medale wręczył w siedzibie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi szef resortu Jan Krzysztof Ardanowski. Otrzymali je m.in. byli ministrowie rolnictwa: Janusz Byliński i Gabriel Janowski, w latach 80. działacze NSZZ „Solidarność” Rolników Indywidualnych.

Zmarł Grzegorz Ilka, działacz opozycji demokratycznej w PRL

Zmarł Grzegorz Ilka – działacz opozycji demokratycznej w okresie PRL. Był członkiem i działaczem Grupy Politycznej Robotnik, kolporterem...

zobacz więcej

– Decyzją Sejmu RP obchody 100-lecia odzyskania niepodległości będą trwały do 2022 r., gdyż ostateczne ustalenie polskich granic po 123 latach niewoli nastąpiło w roku 1922. Dla mnie szczególne znaczenia ma podkreślanie roli, jaką odegrała polska wieś dla odzyskania i utrwalenie niepodległości – mówił minister podczas uroczystości.

Zwracając uwagę na ogromne wyrzeczenia chłopów w okresie powojennym, Ardanowski podkreślił znaczenie pamięci o tych wydarzeniach, a także o roli mieszkańców polskiej wsi w całym minionym 100-leciu. Jak mówił, „służyć temu będzie m.in. powołany we wtorek Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi”.

Ustanowiony w 2018 r. medal 100-lecia Odzyskania Niepodległości jest nagrodą przyznawaną na pamiątkę stulecia odrodzenia Państwa Polskiego obywatelom polskim, którzy od czasu odzyskania niepodległości przez Państwo Polskie w 1918 r. przyczyniali się do budowania i wzmacniania suwerenności, niepodległości, kulturowej tożsamości i materialnej pomyślności Rzeczypospolitej.

Medal jest odznaczeniem o charakterze pamiątkowym, nadawanym w okresie trwania Narodowych Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej.

źródło:
Zobacz więcej