RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Gospodarska wizyta Kim Dzong Una. Doglądał pilotów, pouczał rybaków

Jak twierdzi agencja KCNA, Kim Dzong Un był pod wrażeniem umiejętności pilotów (fot. PAP/EPA/KCNA)

Przywódca Korei Płn. Kim Dzong Un złożył niezapowiedzianą wizytę w jednostce sił powietrznych i nadzorował ćwiczenia lotnicze – podała oficjalna północnokoreańska agencja prasowa KCNA. Była to pierwsza inspekcja wojskowa Kima od pięciu miesięcy.

Wysłannik USA będzie rozmawiał w Moskwie o denuklearyzacji Korei Płn.

Specjalny wysłannik USA ds. Korei Północnej Stephen Biegun uda się do Moskwy, gdzie z rosyjskimi urzędnikami będzie rozmawiał o denuklearyzacji...

zobacz więcej

Podczas wizyty w Jednostce 1017 Sił Lotniczych i Przeciwlotniczych Koreańskiej Armii Ludowej przywódca nakazał pilotom myśliwców, by „wystartowali i wykonali trudne i skomplikowane działania bojowe w powietrzu” – podała KCNA.

Gdy maszyny wylądowały, Kim wyraził „wielką satysfakcję” w związku z umiejętnościami i doświadczeniem pilotów oraz ich gotowością do wykonywania wszelkich zadań bojowych bez względu na panujące warunki.

Ultranowoczesna broń taktyczna

Według południowokoreańskiej agencji Yonhap wizyta Kima w jednostce jest pierwszym opisywanym przez oficjalne media działaniem przywódcy związanym z wojskowością, odkąd w listopadzie 2018 roku nadzorował on – jak podawała wówczas północnokoreańska prasa – „test nowo opracowanej ultranowoczesnej broni taktycznej”.

Podczas inspekcji jednostki Kimowi towarzyszyło kilku wysokiej rangi urzędników, w tym Czo Ryong Hae, mianowany niedawno przewodniczącym parlamentu, pełniącym protokolarną rolę głowy państwa.

Oprócz wizyty w jednostce, Kim odwiedził również fermę ryb, gdzie polecił urzędnikom, aby w hodowli opierali się na „naukowych, nowoczesnych i przemysłowych podstawach”. Podczas inspekcji fermy towarzyszyła mu jego małżonka Ri Sol Dzu.

Według ekspertów cytowanych przez Yonhap wizyty w jednostce wojskowej i na fermie ryb miały na celu pokazanie, że Kim troszczy się nie tylko o gospodarkę kraju, ale również o bezpieczeństwo narodowe w obliczu zastoju w negocjacjach pokojowych z USA.

Rokowania nuklearne Pjongjangu z Waszyngtonem utknęły w martwym punkcie po lutowym szczycie z udziałem Kima i prezydenta USA Donalda Trumpa w Hanoi. Obaj przywódcy nie doszli tam do porozumienia w sprawie denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego ani ewentualnego złagodzenia sankcji nałożonych na Pjongjang za jego zbrojenia jądrowe i rakietowe. Niedawno Kim wyraził chęć kolejnego spotkania z Trumpem.

źródło:

Zobacz więcej