RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Kupujemy bardzo drogie uzbrojenie, ale chcemy, żeby było najlepsze”

– Jako zwierzchnik Sił Zbrojnych zobowiązuję się, że zrobię wszystko, by Wojsko Polskie było wojskiem NATO na najwyższym światowym poziomie - mówił w środę prezydent Andrzej Duda. Podkreślił też konieczność zakupu samolotów piątej generacji. Wyraził też nadzieję, że Polsce uda się kupić amerykańskie samoloty F-35.

Rosyjskie S-400 albo amerykańskie F-35. USA stawia Turcję przed wyborem

USA poinformowały Ankarę, że „niemożliwe” będzie uzyskanie zgody Kongresu na sprzedaż Turcji myśliwców F-35 z powodu zakupu przez stronę turecką...

zobacz więcej

Prezydent i szef MON spotkali się z żołnierzami w 1. Bazie Lotnictwa Transportowego w Warszawie.

– Szef Sztabu Generalnego mocno podkreśla - wyjdźmy ze strefy komfortu, wyjdźmy z koszar, zgadzam się z tym, wyjdźmy z koszar, ćwiczmy mobilność, ale też bądźmy bliżej ludzi - mówił w swoim wystąpieniu prezydent.

– Polacy bardzo się cieszą, widząc swoich żołnierzy, oddychają z ulgą widząc, że żołnierze przyjeżdżają do ich wioski, ich miejscowości, gdzie dawno nie widziano polskich żołnierzy. Dobrze wyposażeni, eleganccy, mówią ludzie, to nie jest to wojsko - podkreślał.

Dodał, że ma nadzieję, iż „to będzie coraz bardziej wojsko XXI wieku, wojsko NATO na najwyższym światowym poziomie”. – Zobowiązuje się wobec państwa, że będę czynił wszystko ze swojej strony jako zwierzchnik Sił Zbrojnych, żeby tak właśnie było - powiedział.


Prezydent: Jesteśmy dumni z tego, że możemy być członkiem NATO

„Chcemy, żeby uzbrojenie armii było najlepsze”

– Czynimy wszystko, żeby polskie siły zbrojne miały jak najlepiej pod najbardziej prozaicznym względem, tym uposażeniowym. Ale z drugiej strony, żeby polski żołnierz mógł służyć i bronić Rzeczypospolitej jak najwydajniej, jak najlepiej, a zarazem jak najbezpieczniej, czyli żeby był wyposażony w jak najnowocześniejszy sprzęt – mówił prezydent.

Jak zauważył, Polska podnosi wydatki za obronność. – Zdecydowaliśmy, że będą one wynosiły nie tylko to zobowiązane w ramach NATO 2 proc. PKB, ale będą podnoszone do 2030 r. do 2,5 proc. A mam nadzieję, że sytuacja gospodarcza pozwoli na to, by stało się to szybciej uda się d o 2024 r. - zapowiedział prezydent.

– To są wydatki bardzo potrzebne. Kupujemy uzbrojenie i wyposażenie drogie, może nawet bardzo drogie, ale chcemy, żeby było najlepsze - mówił Andrzej Duda. Podkreślił też konieczność zakupu samolotów piątej generacji. – Chcemy, żeby polskie lotnictwo mogło odejść całkowicie od poradzieckich samolotów. Żeby mogło służyć na najlepszych maszynach, które są na świecie - dodał.

Prezydent wyraził też nadzieję, że Polsce uda się kupić amerykańskie samoloty F-35. – To program bardzo ambitny, bardzo kosztowny. Będziemy negocjowali jak najlepsze warunki w tym zakresie - zapewnił. Dodał, że program samolotu F-35, jest programem „o niezwykłej sile modernizacyjnej” dla polskiego lotnictwa i całej armii.

– Chciałbym, żebyśmy w ten sposób podnosili poprzeczkę nowoczesności na najwyższy światowy poziom. To musi być nasze dążenie. Chcę, żebyście mogli państwo służyć nie tylko najlepiej ze strony osobistej, ale żebyście służyli w jak najlepszych warunkach: lokalowych, infrastrukturalnych jeżeli chodzi o uzbrojenie. Uważam, że to się zwyczajnie polskiemu żołnierzowi od polskiego państwa należy. Żeby do swojej odwagi, do bohaterstwa, oddania, do codziennego wysiłku służby i pracy dla Rzeczypospolitej dołączył się ten element, że także Rzeczypospolita czyni wszystko co może, żebyście mogli spożytkować swoje zdolności, umiejętności i swoją energię - oświadczył Duda.


20-lecie rozszerzenia NATO. Uroczystości z udziałem prezydentów V4

Życzenia świąteczne od prezydenta

Duda prosił zebranych „o przekazanie wyrazów szacunku swoim najbliższym”. Dodał, że dotyczy to zarówno żołnierzy, jak i cywilnych pracowników wojska. Należą się im, mówił, wyrazy szacunku i podziękowania, bo „godzą się na to, by ich najbliżsi służyli, wyjeżdżali na misje zagraniczne, godzą się na to, by wykonywali obowiązek żołnierski, który czasem polega na ryzykowaniu życiem”.

Zaznaczył, że zawsze pamięta też o rodzinach tych, który polegli „realizując obowiązek obrony RP poza granicami kraju”. – Im także składam swoje najwyższe wyrazy szacunku i życzenia - powiedział prezydent.


Prezydent: Jesteśmy dumni z tego, że możemy być członkiem NATO

źródło:
Zobacz więcej