RAPORT

Kampania 2020

„Assassin’s Creed: Unity” może pomóc w odbudowie katedry Notre Dame

Zwiastun gry Assasin's Creed Unity (fot. YT/ Ubisoft)

„Gra Assassin’s Creed: Unity” może pomóc odbudowie katedry Notre Dame w Paryżu, która częściowo spłonęła w pożarze. W grze świątynia została odwzorowana z ogromną precyzją. Zobrazowane w grze szczegóły elementów budowli mogą wykorzystać architekci i rekonstruktorzy katedry. Producent gry ogłosił, że zamierza przekazać pół miliona euro na odbudowę świątyni.

Tak wygląda teraz wnętrze katedry Notre Dame [WIDEO]

Katedra Notre Dame, jeden z najważniejszych zabytków Europy i świata. Zniszczeniu uległy m. in. dach i iglica, które zawaliły się do środka...

zobacz więcej

Ogień w paryskiej katedrze pojawił się w poniedziałek tuż przed godziną 19 obejmując szybko iglicę i dach nawy poprzecznej. Wkrótce rozszerzył się na cały dach. Iglica spłonęła i zawaliła się. Pożar udało się do północy opanować na tyle, że strażacy podali, iż struktura budowli i fasada zachodnia zostały ocalone. Prezydent Francji Emmanuel Macron zapowiedział odbudowę Notre Dame.

Niektóre media informują, że do odbudowy katedry może zostać użyta gra „Assasin’s Creed: Unity” firmy Ubisoft. Dziennikarze portalu theverge.com rozmawiali kilka lat temu z artystką Caroline Miousse, która pracowała przy produkcji gry, a jednym z jej głównych zadań było stworzenie wirtualnej wersji katedry.

Artystka mówiła, że spędziła bardzo wiele czasu na analizie i uwiecznieniu każdego szczegółu. Caroline zależało, żeby obiekt został odwzorowany z jak największą precyzją i jak mówiła, „zbadała” dokładnie każdą cegłę. Prawdopodobnie jest to jedna z najbardziej szczegółowych wirtualnych kopii kościoła.

Najbardziej przydatna może okazać się jednak mapa 3D katedry, którą stworzył historyk sztuki Andrew Tallon. Na potrzeby swoich prac badawczych wykonał on szczegółowy laserowy skan całej budowli.

Wywołany producent gry ogłosił w środę, że przekaże na odbudowę świątyni 500 tys. euro. „Namawiamy wszystkich do wzięcia udziału w zbiórce pieniędzy. Dla zachęty chcemy dać wszystkim szansę doświadczenia majestatycznego piękna katedry Notre Dame w najlepszy sposób jaki znamy. Przez najbliższy tydzień będziemy udostępniać grę »Assasin’s Creed: Unity« za darmo na komputery PC. Można ją ściągnąć na stronie http://assassinscreed.com/unity-notredame/” – napisano w oświadczeniu.

Studio Disneya, które w 1996 roku wyprodukowało film animowany „Dzwonnik z Notre Dame” ogłosiło natomiast, że przekaże na odbudowę katedry 5 mln euro.

źródło:
Zobacz więcej