RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Dzwon Zygmunt zabrzmi dziś wieczorem. „Akt solidarności po pożarze katedry Notre Dame”

Dzwon zabrzmi o godz. 18:50 (fot. arch.PAP /Jacek Bednarczyk)

O godz. 18:50 w środę zabrzmi dzwon Zygmunt w katedrze wawelskiej, ma to być akt solidarności z Francuzami po pożarze katedry Notre Dame w Paryżu – poinformował PAP proboszcz parafii na Wawelu ks. prałat Zdzisław Sochacki.

Tak wygląda teraz wnętrze katedry Notre Dame [WIDEO]

Katedra Notre Dame, jeden z najważniejszych zabytków Europy i świata. Zniszczeniu uległy m. in. dach i iglica, które zawaliły się do środka...

zobacz więcej

Dzwon polskich królów bije w najważniejszych dla narodu chwilach oraz podczas najważniejszych świąt. W środę zabrzmi o symbolicznej porze – godzinie wybuchu pożaru w Notre Dame.

– Jesteśmy całym sercem z tymi, którzy starają się podejmować ogromny trud odnowy tej przepięknej katedry Naszej Pani – powiedział PAP proboszcz parafii na Wawelu ks. prałat Zdzisław Sochacki.

Jak dodał, pracownicy parafii są tym bardziej związani z katedrą Notre Dame, że w zeszłym roku część z nich była w tej świątyni, gdzie uczestniczyli w nabożeństwie przy relikwiach korony cierniowej i spotkali się z proboszczem katedry.

Sochacki zaznaczył także, że jeden z dzwonników wawelskich – Mieczysław Rokosz, badał dzwony w katedrze Notre Dame, a wyniki swojej pracy opisał w książce.

Pożar, do którego doszło w poniedziałek w katedrze Notre Dame w Paryżu, początkowo objął iglicę i dach nawy poprzecznej, a następnie rozszerzył się na cały dach świątyni. Iglica zawaliła się i spłonęła. Pożar udało się opanować. Struktura budowli i fasada zachodnia zostały ocalone.

źródło:

Zobacz więcej