CBOS: Przepaść między PiS a Koalicją Europejską

Sondaż przed wyborami do PE (fot. REUTERS/Vincent Kessler)

41 proc. badanych, którzy zamierzają wziąć udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego, oddałoby głos na kandydatów Prawa i Sprawiedliwości, 27 proc. – na kandydatów Koalicji Europejskiej. Zamiar głosowania deklaruje 60 proc. respondentów – wynika z sondażu CBOS.

PiS bierze prawie połowę mandatów do PE. Najnowszy sondaż wyborczy

PiS może liczyć na 35 proc. poparcia w wyborach do Parlamentu Europejskiego, a Koalicja Europejska na 23 proc. – tak wynika z sondażu Kantar Polska...

zobacz więcej

Głosowanie na Prawo i Sprawiedliwość zadeklarowało 41 proc. ankietowanych, którzy wyrazili zamiar udziału w wyborach. Na drugim miejscu, z poparciem 27 proc. znalazła się Koalicja Europejska, którą tworzą: PO, PSL, SLD, Nowoczesna i Zieloni.

Jak zauważa CBOS, pozostałe ugrupowania startujące w wyborach wskazywane były zdecydowanie rzadziej. 4 proc. ankietowanych zdecydowałoby się oddać głos na Wiosnę Roberta Biedronia, 3 proc. – na ruch Kukiz'15.

Konfederacja Korwin Braun Liroy Narodowcy oraz Polska Fair Play Bezpartyjni Gwiazdowski uzyskały po 2 proc. poparcia. Na Lewicę Razem – Partię Razem, Unię Pracy, Ruch Sprawiedliwości Społecznej głosować chce 1 proc. badanych. Wyniki sondażu nie różnią się znacząco od zanotowanych w marcu.

Gdyby wybory do Parlamentu Europejskiego odbywały się w kwietniu, uczestniczyłoby w nich, według własnych zapowiedzi, 60 proc. respondentów. 15 proc. badanych nie planuje brać udziału w wyborach, a 24 proc. deklaruje, że nie podjęła jeszcze decyzji.

CBOS przeprowadził sondaż w dniach 4-11 kwietnia na liczącej 1064 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

źródło:

Zobacz więcej