Papież do Polaków: Triduum Paschalne w duchu miłości i przebaczenia

Papież zachęcał wiernych do tego, by przystąpili do spowiedzi (fot. PAP/EPA/CLAUDIO PERI)

Papież Franciszek podczas audiencji generalnej życzył Polakom, by przeżywali dni Triduum Paschalnego w duchu miłości i przebaczenia. Tysiącom wiernych z całego świata papież mówił, że Bóg daje odwagę, by przebaczać innym.

Papież Franciszek: Najbardziej niebezpieczną postawą chrześcijanina jest pycha

Papież Franciszek powiedział, że „najbardziej niebezpieczną postawą chrześcijańskiego życia jest pycha”. W trakcie audiencji generalnej w Watykanie...

zobacz więcej

– Drodzy bracia i siostry, przeżywajmy te dni Triduum Męki Pańskiej na chwałę Boga, to znaczy z miłością, powierzając się Ojcu w próbach i szukając w spotkaniu z Ojcem przebaczenia i odwagi przebaczenia – powiedział Franciszek zwracając się do wiernych z Polski obecnych na audiencji na placu Świętego Piotra.

– Zjednoczenie z cierpiącym Chrystusem, który tak nas umiłował, że życie za nas dał, niech nas prowadzi do chwały Jego zmartwychwstania – dodał papież.

W katechezie na temat Triduum Paschalnego zwrócił uwagę na znaczenie słów Jezusa w chwili ukrzyżowania: „Ojcze, przebacz im, bo nie wiedzą, co czynią”.

– Prawdopodobnie był to moment najostrzejszego bólu, gdy w nadgarstki i stopy Jezusa były wbijane gwoździe. Tutaj, u szczytu bólu, miłość osiąga swój punkt kulminacyjny: przychodzi przebaczenie, czyli dar do n-tej potęgi, który łamie krąg zła – podkreślił Franciszek.

Zachęcał wiernych do tego, by przystąpili do spowiedzi „po to, by naprawdę świętować Wielkanoc, nie tylko obrzędowo, ale także i życiem”. – Bóg nam przebacza, ale daje też nam odwagę, abyśmy mogli przebaczać – dodał.

W papieskiej audiencji uczestniczyła 16-letnia szwedzka aktywistka Greta Thunberg, inicjatorka strajków szkolnych w obronie klimatu.

źródło:

Zobacz więcej