RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Minister edukacji: Egzaminy po gimnazjum i po ósmej klasie przebiegły bez zakłóceń

Do egzaminów razem przystąpiło ponad 720 tys. uczniów (fot. PAP/Rafał Guz)

Czas na to, by powiedzieć, że dwa cykle egzaminu, czyli egzamin po gimnazjum i po ósmej klasie, generalnie przebiegły bez zakłóceń, zgodnie z procedurami, zgodnie z prawem – powiedziała minister edukacji narodowej Anna Zalewska w środę, w ostatnim dniu egzaminu ósmoklasisty.

Trzeci dzień egzaminów i dziesiąty dzień strajku. Dziś testy z języka obcego

Dla ponad 377 tys. uczniów VIII klas szkół podstawowych z 12,7 tys. szkół w kraju w środę o godzinie 9 rozpoczął się egzamin z języka obcego. W...

zobacz więcej

– Dziś ostatni dzień egzaminu po ósmej klasie. Jeszcze trwa egzamin z języka obcego. Mamy nadzieję, że wszystko im się powiedzie – powiedziała minister edukacji w środę na konferencji prasowej. – To też czas na to, żeby powiedzieć, że dwa cykle egzaminu, czyli egzamin po gimnazjum i po ósmej klasie, generalnie przebiegły bez zakłóceń, zgodnie z procedurami, zgodnie z prawem – podkreśliła szefowa MEN.

– Przypominam, że tylko pierwszego dnia egzaminu gimnazjalnego mieliśmy kłopoty w trzech szkołach – mówiła Zalewska.

Powiedziała, że uczniowie jednej z tych szkół nie przystąpili do obu części egzaminu z wiedzy humanistycznej: pierwszej egzaminu z historii i wiedzy o społeczeństwie oraz drugiej egzaminu z języka polskiego. W dwóch pozostałych szkołach uczniowie nie przystąpili tylko do egzaminu z historii i WOS. Uczniowie z tych trzech szkół będą zdawać te egzaminy w drugim terminie na początku czerwca.

– Razem ponad 720 tys. uczniów przystąpiło do egzaminów. Gratulujemy uczniom, gratulujemy rodzicom. Mamy nadzieję, że doskonale poradzili sobie ze stresem. Słuchaliśmy ich, kiedy wychodzili z egzaminów, byli zadowoleni. Mamy nadzieję, że to znaczy, że będą mieć doskonałe wyniki z egzaminów – powiedziała minister edukacji.

Ośmioklasiści rozpoczęli egzaminy. „Nie mamy sygnałów o jakichkolwiek nieprawidłowościach”

Ponad 377 tys. uczniów VIII klas szkół podstawowych z 12,7 tys. szkół w kraju w poniedziałek o godzinie 9.00 egzaminem z języka polskiego...

zobacz więcej

Zaznaczyła, że „egzaminy gimnazjalny i po ósmej klasie nie odbyłyby się, gdyby nie dyrektorzy szkół, gdyby nie nauczyciele, którzy czuwali przy swoich uczniach, gdyby nie wolontariusze, kuratorzy i wojewodowie”. – Bardzo im za to dziękujemy – powiedziała Zalewska.

W poniedziałek 8 kwietnia rozpoczął się zorganizowany przez Związek Nauczycielstwa Polskiego i Forum Związków Zawodowych strajk w szkołach. Przystąpiła do niego też część nauczycieli z oświatowej Solidarności. W ubiegłym tygodniu – mimo strajku – przeprowadzono egzamin gimnazjalny, w tym trwa egzamin ósmoklasisty.

Na początku kwietnia minister edukacji podpisała nowelizacje rozporządzeń w sprawie organizacji egzaminów zewnętrznych (egzaminu gimnazjalnego, ósmoklasisty i matur). Zgodnie z nimi w skład komisji egzaminacyjnych i nadzorujących przebieg egzaminów w szkołach wejść mogą nauczyciele z innych szkół, a także każda osoba mająca kwalifikacje pedagogiczne. Według MEN to odpowiedź na prośby dyrektorów szkół.

W piątek Zalewska podała, że w bazach kuratoriów znajduje się ponad 10 tys. takich osób chętnych do pomocy przy egzaminach.

źródło:

Zobacz więcej