Polski dyplomata w Rosji uznany za persona non grata. „Zasada wzajemności”

Szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow (fot. PAP/ EPA/ANDRE PAIN)

Konsulat Generalny RP w Irkucku mimo ograniczeń kadrowych funkcjonuje bez żadnych problemów; konsul Krzysztof Świderek jest na miejscu, kontynuuje misję – powiedziała rzeczniczka MSZ Ewa Suwara, odnosząc się do uznania przez Rosję polskiego urzędnika konsularnego w Irkucku za persona non grata.

Gubernator obwodu kaliningradzkiego obawia się przekopu Mierzei Wiślanej: Ryby mają tam tarło

Plany budowy w Polsce kanału przez Mierzeję Wiślaną stanowią zagrożenie dla ekologii, samej mierzei i wywołują obawy w Kaliningradzie – powiedział...

zobacz więcej

We wtorek Ministerstwo Spraw Zagranicznych potwierdziło, że władze Federacji Rosyjskiej uznały jednego z polskich urzędników konsularnych w Irkucku za persona non grata. Jak wyjaśniła rzeczniczka resortu, jest to wynik zastosowania przez władze Federacji Rosyjskiej zasady wzajemności.

Suwara podkreśliła, że nieprawdziwe są informacje pojawiające się w mediach, iż polski urzędnik konsularny został uznany za osobę niepożądaną na terenie Rosji w związku z jego działalnością na rzecz Polonii. Zaprzeczyła też informacjom o możliwych problemach w funkcjonowaniu Konsulatu Generalnego RP w Irkucku.

– Konsulat Generalny mimo ograniczeń kadrowych wykonuje swoje funkcje bez żadnych problemów. Konsul generalny jest na miejscu, kontynuuje misję – podkreśliła. Powtórzyła, że odwołanie polskiego urzędnika konsularnego jest retorsją za odwołanie „jakiś czas temu” przez Polskę rosyjskiego urzędnika konsularnego w Warszawie.

Suwara zaznaczyła, że zgodnie z konwencją wiedeńską dotyczącą stosunków konsularnych państwo przyjmujące może uznać pracownika placówki dyplomatycznej innego kraju za persona non grata i nie musi tego uzasadniać. – To jest prerogatywa państwa przyjmującego, które nie jest zobowiązane do podawania państwu wysyłającemu przyczyn swej decyzji – wyjaśniła rzeczniczka resortu dyplomacji.

źródło:

Zobacz więcej