RAPORT

Tusk kontra Tusk

Premiera filmu „Poland: The Royal Tour”. Morawiecki: Będzie świetną promocją Polski

Premier Mateusz Morawiecki (fot. PAP/Radek Pietruszka)
Premier Mateusz Morawiecki (fot. PAP/Radek Pietruszka)

W Lyric Opera w Chicago z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego odbyła się we wtorek wieczorem czasu miejscowego uroczysta premiera poświęconego Polsce filmu z serii „The Royal Tour”. – Mam nadzieję, że ten film będzie świetną promocją Polski – mówił premier.

„Dziękuję prezydentowi, że stara się pomagać w znalezieniu rozwiązania sporu z nauczycielami”

Dziękuję prezydentowi za to, że stara się pomagać i patronować w znalezieniu odpowiedniego rozwiązania w sporze z nauczycielami – powiedział...

zobacz więcej

„The Royal Tour” to seria filmów dokumentalnych przedstawiająca historię, kulturę i przyrodę najciekawszych państw świata. Godzinny dokument zrealizowany przez PBS będzie emitowany w sieci 354 stacji należących do tej amerykańskiej telewizji.

Formuła programu przewiduje, że przewodnikiem oprowadzającym widza po różnych krajach jest urzędujący szef państwa lub rządu. Wybrane miejsca w Polsce przedstawia widzom premier Morawiecki.

Szef polskiego rządu podkreślał, że praca przy filmie była niesamowitym przeżyciem. Wyraził przy tym nadzieję, że będzie on świetną promocją Polski, która ma bardzo bogatą tragiczną historię, ale też wspaniałe krajobrazy. – Chciałem pokazać zarówno pomysłodawcom filmu, jak i wszystkim, którzy go obejrzą, jak piękna jest Polska z wielu różnych wymiarów – mówił.

Na premierze filmu w chicagowskim Lyric Opera była pełna sala, w tym przedstawiciele Polonii mieszkającej w USA. Premier Morawiecki mówił po projekcji, że największym wyzwaniem było wybranie odpowiednich lokalizacji, które chciałby pokazać widzom spośród tysięcy pięknych miejsc w Polsce.

W efekcie widzowie mogli zobaczyć na filmie m.in. Warszawę, Wrocław, Kraków, Wieliczkę, były niemiecki nazistowski obóz zagłady Auschwitz-Birkenau, a także Malbork, Gdynię i Hel.

Pomysłodawcami serii „The Royal Tour” i amerykańskimi producentami filmu są Peter Greenberg i Mitchell Cannold. Z polskiej strony producentem jest Polska Fundacja Narodowa.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej