Rozpalili grilla, pożar strawił tysiąc hektarów lasu. Studenci muszą zapłacić 27 milionów euro

Ogień strawił tysiąc hektarów lasu (fot. arch.PAP/EFE, zdjęcie ilustracyjne)

Za wywołanie pożaru lasu wymierzono kary w wysokości po 13,5 miliona euro dwóm młodym mężczyznom. Ogień zaprószony od grilla trwał kilka tygodni i strawił tysiąc hektarów lasu koło Como na północy Włoch.

Wielki pożar lasu pod Berlinem. Ogień mógł zostać podłożony

Kilkuset strażaków walczy z wielkim pożarem lasów pod Berlinem. Ogień pojawił się 3 dni temu 50 km od niemieckiej stolicy. Mieszkańcy dwóch...

zobacz więcej

Do zdarzenia, które miało katastrofalne skutki, doszło w regionie Lombardia 30 grudnia zeszłego roku. Dwóch dwudziestoletnich studentów ustawiło grilla w ogrodzie koło domu dziadka jednego z nich, pod lasem. Ogień szybko rozprzestrzenił się na pobliskie drzewa. Z powodu porywistego wiatru pożar trwał kilka tygodni i zniszczył duży teren oraz okoliczne domy. Straty dla środowiska naturalnego uznano za ogromne.

Śledczy na podstawie zebranej dokumentacji fotograficznej ustalili, gdzie pojawiły się pierwsze płomienie.

Dochodzeniem objęto studentów, a także właściciela posesji, gdzie zaczął się pożar. Dziadek młodego mężczyzny został zawiadomiony o wysokości rekordowej wymierzonej grzywny z informacją, że będzie musiał ją zapłacić, jeśli nie zrobią tego dwaj sprawcy pożaru.

Wysokość łącznej kary, czyli 27 milionów euro, wyznaczono na podstawie przepisów regionalnych – wyjaśnił komendant karabinierów z leśnej formacji w Como Carlo Chiavacci. – Pożar o takich rozmiarach to rzadkość – przyznał.

Zauważa się, że żądana suma może jeszcze wzrosnąć, bo z cywilnym powództwem mogą wystąpić przeciwko studentom właściciele zniszczonych domów, żądając zadośćuczynienia za poniesione straty.

źródło:

Zobacz więcej