Ceniona malarka uhonorowana Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski

Helena Zadrejko zrealizowała ponad 60 indywidualnych wystaw (fot. FB/Helena Zadrejko/Wiki/Wulfstan)

Polska malarka Helena Zadrejko, która od ponad 30 lat mieszka w Atenach, została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

„Dziękuję za rozsławianie polskiego tenisa”. Prezydent Duda odznaczył Agnieszkę Radwańską

zobacz więcej

Zadrejko zrealizowała ponad 60 indywidualnych wystaw i uczestniczyła w około 250 wystawach zbiorowych w większości krajów europejskich. Jej prace znajdują się w 9 polskich muzeach i w prywatnych kolekcjach w Europie, Brazylii, Kanadzie i USA.

Przez ponad ćwierć wieku Helena Zadrejko organizowała w Grecji międzynarodowe plenery malarskie „Impresje greckie", w których wzięło udział także wielu znanych artystów z Polski. Wskazała, że był to sposób na życie w Grecji, kraju, w którym nikt nie wiedział, co to jest plener.

– Tutejsi artyści nie mieli chęci spotykać się wzajemnie i tworzyć razem, bo istniała zazdrość, że ktoś zrobi coś lepiej, a zadaniem pleneru jest właśnie akceptacja każdego, jego wolności i genialności – wyjaśniła.

Helena Zadrejko podkreśliła, że przez plenery przeszło wielu genialnych artystów i że były one wzajemną wymianą energii. – Ja im dawałam moją, a oni dawali z wdzięczności mnie, i to była moja nagroda za to, że wyjeżdżali szczęśliwi i mieli na długie lata natchnienie – stwierdziła.

Małgorzata Kowalska-Petalidou, malarka i przyjaciółka Heleny Zadrejko, zaznaczyła, że wielkim wydarzeniem były też wystawy poplenerowe. – Za każdym razem było to wydarzenie roku, spotkanie kulturalne, na które czekała cała Polonia w Grecji – wskazała.

Kowalska Petalidou podkreśliła, że każda kulturalna impreza organizowana przez Helenę Zadrejko miała wysoki poziom artystyczny i że malarka poświęcała swoje prywatne pieniądze na organizowanie plenerów i wystaw.

„Impresje greckie” były organizowane w różnych regionach Grecji m.in. na wyspach Chios, Syros, Krecie, w Meteorach i bardzo dobrze przyjmowane przez lokalną społeczność.

źródło:
Zobacz więcej