RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Modlitewne czuwanie przed katedrą Notre Dame

W modlitewnym czuwaniu wzięły udział setki wiernych (fot. PAP/EPA/IAN LANGSDON)

Setki ludzi zebrały się we wtorek późnym wieczorem przed zniszczoną w pożarze paryską katedrą Notre Dame, by wziąć udział w kolejnym modlitewnym czuwaniu. Wcześniej tłumy wiernych, śpiewając pieśni religijne, przeszły spod kościoła pw. świętego Sulpicjusza na plac przy Notre Dame.

Prezydent Francji: Odbudujemy Notre Dame w ciągu pięciu lat

Prezydent Francji Emmanuel Macron zapowiedział w transmitowanym na żywo orędziu do narodu, że zniszczona w wyniku pożaru paryska katedra Notre Dame...

zobacz więcej

Położony około 1,5 km od katedry kościół św. Sulpicjusza to druga co do wielkości, po Notre Dame, świątynia katolicka w Paryżu. Przed miesiącem kościół ten został podpalony, ale zniszczenia były znacznie mniejsze niż w przypadku katedry.

Uczestnicy modlitewnego czuwania zgromadzili się wokół figury Matki Boskiej na placu przy katedrze Notre Dame. Śpiewali pieśni religijne i słuchali niewielkiej orkiestry smyczkowej.

We wtorek rano znany we Francji wiolonczelista Gautier Capuçon zagrał w pobliżu Notre Dame utwór „Apres un reve”, którego autorem jest Gabriel Faure, XIX-wieczny francuski kompozytor. – To był dla mnie koszmar, a nie sen – powiedział w radiu Europe 1 wirtuoz, który w poniedziałek wieczorem widział pożar katedry. – To było przerażające, patrzeć, jak płonie Notre Dame – wyznał.

Na sobotę francuska telewizja publiczna France 2 zapowiedziała „Wielki koncert w hołdzie Notre Dame”, który ma się odbyć na dziedzińcu katedry.

Konferencja Episkopatu Francji ogłosiła, że w środę o godz. 18.50 – w godzinie wybuchu poniedziałkowego pożaru – w geście solidarności z diecezją Paryża bić będą dzwony wszystkich katedr francuskich.

Prezydent Francji Emmanuel Macron zapowiedział, że odbudowa świątyni zostanie przeprowadzona w ciągu pięciu lat. Prokuratura wszczęła już śledztwo w sprawie pożaru.

źródło:

Zobacz więcej