Ukraina skarży Rosję do Międzynarodowego Trybunału Prawa Morza

Jednym z przejętych przez Rosjan okrętów jest kanonierka BK-02 Berdyansk (fot. Wiki/Ministry of Defense of Ukraine)

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy zwróciło się do Międzynarodowego Trybunału Prawa Morza o podjęcie działań, które zmuszą Rosję do uwolnienia przetrzymywanych ukraińskich marynarzy. Poinformował o tym prezydent Ukrainy Petro Poroszenko, który wystąpił z tą inicjatywą.

Rosyjska agresja w Cieśninie Kerczeńskiej. Wspólne sankcje USA, UE i Kanady

USA objęły w piątek sankcjami sześciu rosyjskich urzędników oraz osiem podmiotów odpowiedzialnych m.in. za agresję rosyjską wobec Ukrainy w...

zobacz więcej

25 listopada ubiegłego roku Rosja przejęła siłą na Morzu Czarnym w pobliżu Cieśniny Kerczeńskiej załogi trzech okrętów marynarki wojennej Ukrainy. Jednostki te – holownik i dwa kutry patrolowe – płynęły z Odessy do Mariupola nad Morzem Azowskim.

Według Moskwy, w trakcie swego rejsu okrętu weszły bezprawnie na rosyjskie wody terytorialne. Prokuratura zarzuciła marynarzom nielegalne przekroczenie granicy Rosji i zamierza postawić ich przed sądem.

„Liczymy na to, że już w ciągu kilku tygodni Trybunał zobowiąże Rosję do uwolnienia naszych marynarzy i ukraińskich okrętów, a jej działania zostaną uznane za bezprawne” – napisał Poroszenko na Facebooku.

W wydanym oświadczeniu rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych stwierdziło, że „incydent kerczeński” nie podlega jurysdykcji Międzynarodowego Trybunału Prawa Morza. „Trybunał ten nie może ingerować w prowadzone w Rosji postępowanie karne, na którego wynik nie powinny mieć wpływu decyzje międzynarodowego organu sądowego” – napisano w komunikacie.


źródło:

Zobacz więcej