Wysłannik USA będzie rozmawiał w Moskwie o denuklearyzacji Korei Płn.

Biały Dom szuka sposobów rozwiązania problemu nuklearyzacji Korei Płn. (fot. Pexels)

Specjalny wysłannik USA ds. Korei Północnej Stephen Biegun uda się do Moskwy, gdzie z rosyjskimi urzędnikami będzie rozmawiał o denuklearyzacji Korei Północnej – poinformował Departament Stanu USA.

Kim Dzong Un obawia się sankcji. Zapowiada „poważny cios”

Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un oświadczył, że jego kraj musi zadać „poważny cios” tym, którzy nakładają na niego sankcje przez zapewnienie...

zobacz więcej

Zgodnie z komunikatem, spotkania odbędą się w środę i czwartek. Ich celem będzie „przedyskutowanie wysiłków w celu przyspieszenia ostatecznej, w pełni weryfikowalnej denuklearyzacji Korei Północnej”. Szczegółów jednak nie ujawniono.

Mimo dwóch szczytów przywódców USA i Korei Północnej, Donalda Trumpa i Kim Dzong Una, politykom wciąż nie udało się osiągnąć ostatecznego porozumienia co do denuklearyzacji. Przyczyną są występujące między nimi rozbieżności co do zakresu ograniczenia północnokoreańskiego programu nuklearnego i stopnia ograniczenia sankcji gospodarczych USA wobec komunistycznego reżimu.

W marcu, po fiasku lutowego szczytu Trump-Kim w Hanoi, Waszyngton nałożył na Pjongjang kolejne sankcje. Amerykańscy urzędnicy informowali o możliwości zorganizowania kolejnego szczytu. Gotowość rozmowy z prezydentem USA miał wyrazić przywódca Korei Północnej.

W ostatnim czasie w mediach pojawiły się doniesienia o planowanej wizycie Kima w Rosji. We wtorek południowokoreańska agencja Yonhap podała, że w planach jest szczyt z udziałem przywódcy Korei Północnej i prezydenta Rosji Władimira Putina.


źródło:

Zobacz więcej