RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Relikwiarz z iglicy Notre Dame odnaleziony. „Trzeba zbadać, czy zachował się w całości”

Relikwiarz znajdował się w iglicy, która całkowicie spłonęła (fot. PAP/EPA/IAN LANGSDON)

Odnaleziono relikwiarz z iglicy katedry Notre Dame de Paris. Wewnątrz spatynowanego repusowanego miedzianego koguta, symbolu zaparcia się św. Piotra, ocalały relikwie patronki Paryża św. Genowefy, patrona Francji św. Dionizego i fragment korony z cierni.

Prezydent Francji: Odbudujemy Notre Dame w ciągu pięciu lat

Prezydent Francji Emmanuel Macron zapowiedział w transmitowanym na żywo orędziu do narodu, że zniszczona w wyniku pożaru paryska katedra Notre Dame...

zobacz więcej

– Szczęśliwie kogut się odnalazł – powiedział Patrick Palem, były prezes i obecny doradca firmy Socra z Marsac-sur-l'Isle w departamencie Dordogne, której powierzono odrestaurowanie szesnastu XIX-wiecznych figur z repusowanej miedzi, zabranych w ubiegły czwartek z dachu katedry Notre Dame, gdzie otaczały iglicę postawioną tam przez architekta Eugene'a Viollet-le-Duca.

Są to figury czterech ewangelistów oraz 12 apostołów, wśród których Viollet-le Duc miał uwiecznić swoje rysy, nadając je św. Tomaszowi. Patrzy on, nie jak pozostali, na Paryż, ale jakby przyglądał się samej iglicy. Natomiast kogut miał zostać zdjęty z iglicy dopiero w czerwcu i wysłany do warsztatu odnowy i konserwacji dzieł sztuki i zabytków (Socra).

Kogut czekał na konserwację

Według władz kościelnych w środku koguta znajdują się m.in. relikwie św. Genowefy, często przedstawianej z dwoma kluczami Paryża u pasa, jako opiekunki miasta i inicjatorki budowy słynnej bazyliki opactwa w Saint-Denis, zapoczątkowującej we Francji sztukę gotyku. Kościół ten, pod wezwaniem św. biskupa Dionizego, patrona całej Francji, pełnił funkcję głównej nekropoli jej władców. Przechowywano w nim obok relikwii insygnia koronacyjne oraz inne regalia francuskie. Relikwiarz świętej, z poświęconego jej kościoła, w którego miejscu obecnie stoi Panteon, zniszczono, paląc publicznie w 1793 roku jej relikwie.

Miedziany kogut zawiera także relikwie św. Dionizego, pierwszego biskupa Paryża i męczennika, oraz fragment korony cierniowej. Również one mają moc chronienia paryżan.

– Relikwiarz, który przetrwał zawalenie się w pożarze iglicy sięgającej prawie 100 metrów i wysoką temperaturę, trzeba zbadać, czy zachował się w całości i zadecydować, czy na odrestaurowanej iglicy umieszczać go z powrotem czy też jego kopię – powiedział Palem.

W czasie, kiedy w połowie XIX wieku powierzano Viollet-le-Ducowi restaurację Notre Dame po rewolucyjnych zniszczeniach, architekt miał zaledwie 30 lat. Wzniósł iglicę, która zastąpiła zlikwidowaną w XVIII wieku.

źródło:

Zobacz więcej