RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Masa” skorumpował zaprzyjaźnionego policjanta? Zarzutów przybywa lawinowo

Jarosław Ł. ps. Masa pozostaje w areszcie od maja ubiegłego roku (fot. arch.PAP/Wojciech Pacewicz)

Tysiąc złotych miało kosztować sprawdzenie informacji w policyjnych bazach danych. Na 50 tys. zł wyliczono załatwienie sprawy sfingowanej kolizji dwóch samochodów celem wymuszenia odszkodowania. Ale już odnalezienie zabytkowego mercedesa 300 S z 1953 r. wyceniono na 110 tys. zł. Jak ustalił portal tvp.info, takie łapówki według prokuratury miał wręczać m.in. Jarosław Ł. ps. Masa swojemu dobremu znajomemu Zbigniewowi G., byłemu naczelnikowi wywiadu kryminalnego łódzkiej policji.

Świadek koronny „Masa” zatrzymany. Poważne zarzuty

Najsłynniejszy świadek koronny, Jarosław S. ps. Masa, został dzisiaj zatrzymany przez funkcjonariuszy łódzkiego Biura Spraw Wewnętrznych Policji –...

zobacz więcej

W ubiegłym tygodniu na polecenie śledczych z Lubelskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej zatrzymano 8 osób, które mają związek z nielegalną działalnością znanego świadka koronnego Jarosława Ł. ps. Masa (wcześniej znanego jako Jarosław Sokołowski – przyp. red.).

Przeszukano kilkanaście adresów na terenie województw mazowieckiego, łódzkiego, wielkopolskiego, dolnośląskiego i podlaskiego. Zbigniew G. (były naczelnik wydziału wywiadu kryminalnego łódzkiej policji), świadek na ślubie Masy, oraz Wojciech Z. zostali w tej sprawie zatrzymani po raz kolejny. Każdy z nich usłyszał po kilka nowych zarzutów.

Z ustaleń portalu tvp.info wynika, że część z zarzutów oparto na wyjaśnieniach samego „Masy”, który od zatrzymania w maju 2018 r. miał podjąć się współpracy ze śledczymi z lubelskich pezetów. – Do czasu opuszczenia przez mojego klienta aresztu śledczego nie komentujemy niczego, co jest związane z postępowaniem – mówi stanowczo adwokat Jarosława Ł., mec. Franciszek Piątkowski. – Mogę tylko powiedzieć, że mój klient jest bezpieczny i nie narzeka na warunki izolacji – dodaje.

Oficjalnych odpowiedzi unika też prokuratura. – Owszem, „Masa” składa wyjaśnienia, ale trzeba podchodzić do nich z dużym dystansem. Tym bardziej że umniejsza swoją rolę w poszczególnych zdarzeniach. Można się domyślać, że liczy na opuszczenie aresztu, ale nie damy się łatwo podpuścić – mówi jeden ze śledczych.

Proces ws. śmierci Ziętary. „Masa” zdradzi, co mówił mu Gawronik

Jarosław Sokołowski ps. Masa, świadek koronny i autor wspomnień o mafii w Polsce, będzie zeznawać w czwartek przed sądem w procesie o zabójstwo...

zobacz więcej

Sfingowana stłuczka

W zarzutach dotyczących Zbigniewa G. można znaleźć wyliczenie towarów i usług, jakie według śledczych miał przyjąć od „Masy” lub za jego pośrednictwem. To m.in. sterydy anaboliczne o wartości co najmniej 13 tys. zł, alufelgi za 1500 zł, portfel skórzany znanej firmy, pióro marki Mont Blanc czy nalewki cytrynowe. W sumie G. miał przyjąć od przyjaciela 68 tys. za pomoc w różnych drobniejszych sprawach.

Na policjancie ciążą także poważne sprawy. Jeden z zarzutów dotyczy przyjęcia przez G. obietnicy 50 tys. zł od „Masy” i niejakiego Marka K., w zamian za „zapewnienie wyżej wymienionym pomocy i przychylności w zakresie podejmowanych z urzędu lub z ich inicjatywy czynności służbowych dotyczących sfingowanej 9 czerwca 2017 r. kolizji drogowej między fiatem seicento i samochodem fiat ducato, w wyniku czego spłonęły wymienione pojazdy oraz ładunek okularów, soczewek i materiałów do produkcji okularów”.

Między lutym a kwietniem 2018 r. jako naczelnik wydziału wywiadu kryminalnego G. – uważają śledczy – „przyjął do Jarosława Ł., Marka K. i Daniela M. korzyść majątkową w postaci pieniędzy w kwocie 110 tys. zł w zamian za zapewnienie ww. pomocy i przychylności przy podejmowaniu czynności służbowych w stosunku do osoby podejrzewanej o paserstwo”. Chodziło o mercedesa 300 S z 1953 r., którego wartość właściciel wycenił na 800 tys. zł. Samochód skradziono na terenie Łodzi.

„Masa” pogrąży byłego senatora? Show skruszonego gangstera przed sądem

– Uciszyłem dziennikarza – tak według Jarosława Sokołowskiego ps. Masa, Aleksander Gawronik miał się przechwalać pod koniec lat 90. Dla krakowskiej...

zobacz więcej

Wpadli w sidła BSW

Śledztwo, w którym pojawiło się nazwisko Jarosława S. ps. Masa, wszczął we wrześniu 2015 r. Lubelski Wydział Zamiejscowy Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej. To wielowątkowe postępowanie dotyczące szeregu przestępstw, w tym wymuszeń rozbójniczych i oszustw popełnianych na terenie całego kraju przez osoby biorące udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Z postępowania tego w listopadzie 2017 r. wyłączone zostały materiały dotyczące oszustw dokonanych przez ustalonych sprawców, wręczenia i przyjmowania korzyści majątkowych, powoływania się na wpływy.

W maju 2018 r. funkcjonariusze Biura Spraw Wewnętrznych Policji zatrzymali „Masę” i pięć innych osób, w tym naczelnika Wydziału Wywiadu Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi oraz urzędnika łódzkiej delegatury Urzędu Celno-Skarbowego. Funkcjonariusze przeszukali kilkanaście domów, mieszkań i biur na terenie województw: mazowieckiego, łódzkiego i opolskiego.

Z informacji portalu tvp.info wynika, że w śledztwie zgromadzono ogromną ilość podsłuchów oraz zdjęć i materiałów wideo z inwigilacji podejrzewanych. Nagrania mają być mocnym dowodem przeciwko zatrzymanym w środę osobom.

Jarosław Ł. pozostaje w areszcie od 18 maja 2018 r. Do tej pory usłyszał 16 zarzutów, m.in. „dokonywania oszustw kredytowych na szkodę banków, udzielania korzyści majątkowych Naczelnikowi Wydziału Wywiadu Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi, doprowadzenia do niekorzystnego rozporządzenia mieniem innych osób, składania fałszywych zeznań, płatnej protekcji, udaremnienia zaspokojenia swoich wierzycieli, przywłaszczenia pieniędzy, paserstwa towarów pochodzących z kradzieży, wyłudzenia odszkodowań komunikacyjnych z tytułu sfingowanych kolizji drogowych, zawiadomienia o przestępstwach nie popełnionych”.

Dotychczas w toku postępowania zarzuty usłyszało 16 podejrzanych. Prokuratorzy nie wykluczają dalszych zatrzymań w tej sprawie.

źródło:
Zobacz więcej