RAPORT

Kampania 2020

Awaria i iskry w kolejnej gotyckiej katedrze. Zaczęło się w poniedziałek wieczorem

Katedra w Burgos jest jedną z najpiękniejszych gotyckich świątyń w Hiszpanii (fot. arch. PAP/DPA/M. Vahlsing)

Przedstawiciele archidiecezji w Burgos w Hiszpanii poinformowali, że w poniedziałek wieczorem – w chwili, gdy płonęła paryska Notre Dame – doszło do awarii elektryczności i pojawienia się iskier w miejscowej katedrze. Interweniowała straż pożarna.

Konserwator zabytków: Odbudowa Notre Dame zajmie czas całemu pokoleniu

– To co się stało z katedrą Notre Dame to kataklizm porównywalny ze zniszczeniami wojennymi. Odbudowa zajmie czas całemu pokoleniu – uważa Marcin...

zobacz więcej

– O 22.30 zawiódł system elektryczny, używany do płoszenia ptaków. W wyniku awarii pojawiły się iskry. Wezwana na miejsce straż pożarna zdezaktywowała ten system – poinformował Juan Álvarez Quevedo odpowiedzialny w archidiecezji Burgos za dziedzictwo kulturowe.

Álvarez Quevedo zapewnił, że w efekcie awarii nie mógłby powstać pożar podobny do tego, który strawił paryską katedrę Notre Dame. Dodał, że po wymianie drewnianych elementów dachu w latach 1965-80 największe niebezpieczeństwo dla świątyni w Burgos, jednej z najpiękniejszych katedr w Hiszpanii, stanowi trzęsienie ziemi.

Władze miasta Burgos skierowały do mer Paryża Anne Hidalgo słowa solidarności w związku z pożarem Notre Dame. Podpisując telegram, burmistrz Burgos Javier Lacalle napisał o bólu spowodowanym paryską tragedią.

Hiszpański samorządowiec przypomniał, że Paryż i Burgos „łączą kultura, historia i sztuka”, właśnie za sprawą znajdujących się na ich terenie katedr. Pożar Notre Dame określił mianem „historycznej tragedii kultury”.

Na ręce władz francuskiej stolicy, a także arcybiskupa Paryża kondolencje wysłała również archidiecezja w Burgos. W liście napisano, że „w Burgos panuje smutek po pożarze siostrzanej katedry, jeśli nie matki katedr”.

W wieży kościoła odkryto kapsułę czasu sprzed ponad stu lat

Przy hełmie wieży zabytkowego kościoła pw. św. Jana Chrzciciela w Gnieźnie podczas prac budowlano–konserwatorskich znaleziono kapsułę czasu z 1914...

zobacz więcej

Pismo z deklaracją solidarności do Paryża dotarło również z León. Władze tego hiszpańskiego miasta przypomniały o swoich podobnych doświadczeniach z przeszłości, w związku z pożarem, jaki wybuchł w miejscowej katedrze w 1966 r.

Gotycka katedra w León spłonęła od uderzenia pioruna. Zniszczeniu uległ na skutek ognia cały dach świątyni.

Pożar, który wybuchł w poniedziałek wieczorem w paryskiej katedrze Notre Dame, został całkowicie ugaszony dopiero we wtorek rano. Francuscy strażacy walczyli z ogniem ponad dziewięć godzin. Stołeczna prokuratura poinformowała, że pożar został prawdopodobnie wzniecony przypadkowo.

źródło:

Zobacz więcej