Prezydent Francji: Odbudujemy Notre Dame w ciągu pięciu lat

Według ekspertów na skutek pożaru ucierpiało tylko kilka procent zabytków (fot. REUTERS/Christophe Petit Tesson/Pool)

Prezydent Francji Emmanuel Macron zapowiedział w transmitowanym na żywo orędziu do narodu, że zniszczona w wyniku pożaru paryska katedra Notre Dame zostanie odbudowana w ciągu pięciu lat. Podziękował strażakom i osobom oferującym wsparcie w odbudowie.

Kapelan paryskiej straży pożarnej wyniósł relikwie z płonącej katedry

Kapelan paryskiej straży pożarnej Jean-Marc Fournier uratował cenne relikwie korony cierniowej oraz Najświętszy Sakrament z płonącej katedry Notre...

zobacz więcej

– Odbudujemy Notre Dame jeszcze piękniejszą i chcę, by zostało to ukończone w ciągu pięciu lat, możemy to zrobić – oświadczył francuski szef państwa. – To od nas zależy, czy uczynimy z tej katastrofy okazję do zjednoczenia się i głębokiej refleksji nad tym, gdzie jesteśmy, gdzie powinniśmy być oraz do stania się lepszymi niż jesteśmy – dodał.

Agencja AFP przypomina, że na 2024 r. zaplanowano w Paryżu letnie igrzyska olimpijskie.

Prezydent jednocześnie podziękował strażakom za pracę przy gaszeniu pożaru, a także wszystkim, którzy zaoferowali datki na rzecz odbudowy świątyni.

Na poniedziałkowy wieczór Macron planował wygłoszenie orędzia, w którym miał podsumować dotychczasowe protesty tzw. żółtych kamizelek i „wielką debatę” o naprawie państwa. Z powodu pożaru oświadczenie zostało odwołane. We wtorek prezydent zapewnił jednak, że planowane orędzie wygłosi „w najbliższych dniach”, by można było „wspólnie działać po wielkiej debacie”.

„Mamy wiele do odbudowania”

– Jutro polityka i jej zawirowania odzyskają swoje prawa, wszyscy to wiemy. Ale ten moment jeszcze nie nadszedł – zapowiedział Macron. – Mamy wiele do odbudowania – dodał.

W swoim przemówieniu Macron podkreślił, że przy okazji tragedii udało się zaobserwować zdolność Francuzów do „zmobilizowania się, do zjednoczenia się, by zwyciężyć”.

„Niech żyje Republika!”

– Chcę wam tego wieczoru powiedzieć, że podzielam wasz ból i waszą nadzieję. Przed nami wiele do zrobienia. Będziemy działać i odniesiemy sukces. Niech żyje Republika, niech żyje Francja! – zakończył prezydent.

Pożar, do którego doszło w poniedziałek w słynnej katedrze Notre Dame, początkowo objął iglicę i dach nawy poprzecznej, a następnie rozszerzył się na cały dach świątyni. Iglica zawaliła się i spłonęła. Do północy pożar udało się opanować na tyle, że strażacy podali, że struktura budowli i fasada zachodnia zostały ocalone.

Po katastrofie większość francuskich partii ogłosiło przerwę w kampanii wyborczej przed zaplanowanymi na maj wyborami do Parlamentu Europejskiego.

źródło:

Zobacz więcej