Tak wygląda teraz wnętrze katedry Notre Dame [WIDEO]

Odbudowa katedry może potrwać dziesięciolecia (fot. PAP/EPA/CHRISTOPHE PETIT TESSON)

Katedra Notre Dame, jeden z najważniejszych zabytków Europy i świata. Zniszczeniu uległy m. in. dach i iglica, które zawaliły się do środka świątyni, razem z częścią stropu. Drewniane elementy wnętrza katedry również uległy zniszczeniu. W internecie publikowane są już filmy z wnętrza Notre Dame w dzień po pożarze.

Kapelan paryskiej straży pożarnej wyniósł relikwie z płonącej katedry

Kapelan paryskiej straży pożarnej Jean-Marc Fournier uratował cenne relikwie korony cierniowej oraz Najświętszy Sakrament z płonącej katedry Notre...

zobacz więcej

Pożar świątyni został ugaszony nad ranem. We wnętrzu Notre Dame nadal zalegają elementy spalonego dachu; w środku na posadzce leży sporo gruzu, jest dużo wody.

Według wstępnych ustaleń strażaków do pożaru doszło w wyniku prac remontowych. Paryska prokuratura bada okoliczności zdarzenia.

Z płonącej katedry uratowano m.in. cenne relikwie korony cierniowej i Najświętszy Sakrament. W pożarze ucierpiała polska kaplica. Szczęśliwie uratowano kopię obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej oraz relikwie świętego Jana Pawła II.

Prezydent Francji zapowiedział odbudowę świątyni. Od wtorku zbierane są datki na jej odbudowę, co może trwać nawet dziesięciolecia.

źródło:
Zobacz więcej