W wieży kościoła odkryto kapsułę czasu sprzed ponad stu lat

Kościół pw. św. Jana Chrzciciela w Gnieźnie (fot. Shutterstock/Iakov Filimonov)

Przy hełmie wieży zabytkowego kościoła pw. św. Jana Chrzciciela w Gnieźnie podczas prac budowlano–konserwatorskich znaleziono kapsułę czasu z 1914 r. Wśród zabezpieczonych przedmiotów są monety, ówczesna fotografia wieży i fragment niezidentyfikowanych relikwii.

Zamurowane relikwie świętych i stare księgi. Niezwykłe znalezisko w kościele na Kresach

W kościele Matki Boskiej Szkaplerznej w Miadziole, do 1945 pow. postawski, woj. wileńskie, obecnie obwód miński na Białorusi, odnaleziono...

zobacz więcej

Kapsułę odkryli pracownicy budowlani, którzy rozpoczęli kolejny etap prac remontowo–konserwatorskich na zewnątrz świątyni. W niewielkiej tubie znajdowało się kilka monet sprzed I wojny światowej i zdjęcie remontowanej wówczas wieży z wykazem rzemieślników wykonujących prace.

W kapsule znajdował się również fragment niezidentyfikowanych jak dotąd relikwii (kości) i kawałki białego wosku w kształcie płasko-okrągłym, z odciskiem na jednej stronie Baranka Bożego, na drugiej św. Jana Chrzciciela. Wszystkie te przedmioty zawinięte były w gazetę „Przewodnik Katolicki” z dnia 7 czerwca 1914 r.

– Spodziewaliśmy się, że taką wiadomość z przeszłości możemy znaleźć. Szczególnie cenne jest zdjęcie, bo obrazuje, jak kościół wyglądał w czasie remontu sprzed przeszło stu lat i konkretnie, z imienia, nazwiska, a nawet daty urodzenia wymienia tych, którzy te prace wówczas wykonywali - mówi ks. prałat Kazimierz Kociński.

Kościół od października będzie można zwiedzać z przewodnikiem, podobnie jak katedrę czy Drzwi Gnieźnieńskie.

źródło:

Zobacz więcej