RAPORT

Kampania 2020

Po pożarze Notre Dame do Paryża z całego świata płyną wyrazy współczucia

Przywódcy kolejnych krajów oferują pomoc w odbudowie świątyni (fot. Dan Kitwood/Getty Images)

Z całego świata napływają do Paryża wyrazy współczucia po pożarze w słynnej katedrze Notre Dame. O solidarności z Francuzami zapewnili m.in. papież Franciszek, brytyjska królowa Elżbieta II oraz prezydenci USA i Rosji, Donald Trump i Władimir Putin.

Arabskie reakcje na pożar katedry Notre Dame

Wielki imam Ahmed Muhammad al-Tayyib – uznawany za największy autorytet sunnickiego islamu – przyłącza się do wyrazów współczucia po pożarze w...

zobacz więcej

Papież Franciszek zapewnił Francuzów o swej bliskości i modlitwie, udzielając błogosławieństwa biskupom tego kraju, wiernym paryskiej archidiecezji, wszystkim mieszkańcom stolicy i całej Francji.

Również królowa Elżbieta II w przesłaniu do prezydenta Francji Emanuela Macrona podkreśliła, że jest głęboko zasmucona pożarem i że w modlitwie łączy się z całą Francją.

„Niech Bóg błogosławi naród Francji" - napisał na Twitterze prezydent USA Donald Trump.

Z kolei prezydent Rosji w telegramie do Macrona, przekazując Francuzom wyrazy ubolewania, zaoferował pomoc rosyjskich specjalistów w odbudowie zniszczonej katedry.

Meczet Al-Aksa zapłonął w tym samym czasie, co katedra Notre Dame

W tym samym momencie, kiedy w katedrze Notre Dame wybuchł pożar, ogień pojawił się również w meczecie Al-Aksa w Jerozolimie. Strażacy szybko...

zobacz więcej

Prezydent RP Andrzej Duda w depeszy kondolencyjnej, jaką wystosował w związku z pożarem, zapewnił o solidarności ze wszystkimi obywatelkami i obywatelami Francji i również podkreślił, że Polska jest gotowa wziąć udział w odbudowie zniszczonej świątyni. Także premier Mateusz Morawiecki mówił o gotowości Polski do pomocy Francuzom.

O bliskości, przyjaźni i solidarności z narodem francuskim zapewnił również prezydent Włoch Sergio Mattarella.

Niemiecki minister spraw zagranicznych Heiko Maas podkreślił, że jego kraj jest gotowy, by pomóc Francji w odbudowaniu Notre Dame. „Jednoczymy się w żałobie. Notre Dame jest częścią dziedzictwa ludzkości i symbolem Europy” – napisał na Twitterze.

O „wsparciu moralnym” dla Francuzów mówił minister kultury Hiszpanii José Guirao, z kolei wielki książę Luksemburga Henryk wraz z małżonką Marią Teresą podkreślili w depeszy do francuskiego prezydenta, że zdjęcia płonącej katedry „złamały im serca”.

Prezydent Czech Milosz Zeman zaoferował pomoc czeskich specjalistów w procesie odbudowy słynnego paryskiego zabytku. Ubolewanie z powodu zniszczeń w katedrze wyraził ponadto prezydent Bułgarii Rumen Radew, a bułgarski premier Bojko Borisow zapowiedział, że kraj wyśle do Francji konserwatorów i malarzy.

Z kolei premier Japonii Shinzo Abe w depeszy do Macrona napisał: „Jestem głęboko zszokowany, widząc zniszczoną przez pożar katedrę Notre Dame, czczoną przez cały świat ikonę Paryża. W imieniu rządu i japońskiego narodu przesyłam narodowi Francji najszczersze wyrazy ubolewania”.

Pożar katedry Notre Dame w Paryżu

Ogromny pożar strawił znaczną część ponad 800-letniej katedry Notre Dame w Paryżu, jeden z symboli stolicy Francji. Z ogniem walczyło około 400...

zobacz więcej

Wyrazy współczucia Macronowi przesłał także chiński prezydent Chin Xi Jinping. Zapewnił, że Chińczycy, podobnie jak Francuzi, są głęboko zasmuceni niszczycielskim pożarem.

Prezydent Korei Południowej Mun Dze In wezwał świat do współpracy na rzecz odbudowania Notre Dame.

Również król Maroka Mohammed VI oświadczył, że „myślami jest z całym francuskim narodem” oraz że „katastrofa ta dotyka nie tylko jeden z najbardziej emblematycznych paryskich budynków historycznych, lecz równocześnie miejsce modlitwy i skupienia dla milionów wiernych z całego świata”.

O solidarności z Francuzami i całą wspólnotą chrześcijańską zapewnili ponadto prezydent Wybrzeża Kości Słoniowej Alassane Dramane Ouattara oraz Senegalu Macky Sall. Wyrazy ubolewania przekazał Francuzom również premier Libanu Saad Hariri.

Pożar w słynnej paryskiej katedrze Notre Dame początkowo objął iglicę i dach nawy poprzecznej, a następnie rozszerzył się na cały dach świątyni. Iglica zawaliła się i spłonęła. Według strażaków struktura budowli i fasada zachodnia zostały ocalone. Prezydent Francji zapowiedział odbudowę świątyni.

źródło:

Zobacz więcej